Manchester United, fără înfrângere de 17 meciuri consecutive în toate competițiile

21 Ianuarie 2017 / 19:03 334 accesări

Manchester United a terminat la egalitate sâmbătă, scor 1-1, cu Stoke City, într-un meci din cadrul etapei a 22-a, în timp ce West Ham United s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Middlesbrough.

Manchester United a început mai bine întâlnirea de pe Britannia Stadium, însă Stoke a reușit să deschidă scorul în minutul 19, grație autogolului spaniolului Juan Mata, la capătul unei acțiuni foarte frumoase a lui Marko Arnautovic.

Jose Mourinho i-a introdus pe Rashford, Rooney și Lingard, iar Manchester United a reușit să restabilească egalitatea și a ajuns la 17 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile. Wayne Rooney a marcat în minutele de prelungiri ale partidei, din lovitură liberă. Ultimul eșec pentru formația lui Mourinho a fost 1-2 cu Fenerbahce, în grupele Europa League, pe 3 noiembrie, iar în Premier League, United nu a mai pierdut de pe 23 octombrie, scor 0-4 cu Chelsea.

În urma acestui rezultat de egalitate, Manchester United acumulează 41 de puncte, în timp ce Stoke City a urcat pe locul 9, cu 28 de puncte.