Manchester United și Manchester City vor fi adversare în Cupa Ligii Angliei

Sport 23 Septembrie 2016 / 17:21 511 accesări
Pep Guardiola (dreapta) a câștigat deja în fața lui Jose Mourinho în derby-ul orașului Manchester

Formaţiile Manchester United şi Manchester City s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei, fază în care vor fi adversare! Manchester United a învins în 16-imi echipa de liga a treia Northampton, scor 3-1, iar City a trecut de Swansea City, scor 2-1. S-au mai calificat în optimi echipele Sunderland (scor 2-1 cu Queens Park Rangers), West Ham United (1-0 cu Accrington Stanley), Southampton (2-0 cu Crystal Palace), Bristol City (2-1 cu Fulham), Tottenham Hotspur (5-0 cu Gillingham) şi Hull City (2-1 cu Stoke City).

Manchester United venea după trei înfrângeri consecutive înaintea confruntării cu Northampton. Echipa antrenată de Jose Mourinho a avut nevoie de 17 minute pentru a deschide scorul împotriva formaţiei aflate pe locul 11 în liga a treia. Michael Carrick a înscris cu un şut de la distanţă, însă gazdele au egalat cu trei minute înainte de pauză, prin Revell, din lovitură de la 11 metri. Multipla campioană a Angliei a rezolvat problema câştigătoarei în partea a doua a jocului, când a punctat prin Herrera, în minutul 68, şi prin Rashford, şase minute mai târziu.

Prima confruntare din acest sezon dintre formațiile lui Mourinho și Pep Guardiola a avut loc în etapa a treia din Premier League, când City s-a impus cu scorul de 2-1, pe Old Trafford.