Maxim a marcat un gol pentru Stuttgart în victoria cu Karlsruher

30 Octombrie 2016 / 18:25 420 accesări

Internaţionalul român Alexandru Maxim, în vârstă de 26 de ani, a marcat un gol pentru VfB Stuttgart în meciul câştigat, duminică, scor 3-1, pe terenul formaţiei Karlsruher, în etapa a 11-a din liga secundă a Germaniei.

Introdus pe teren în minutul 77 al partidei cu Karlsruher, la scorul de 2-1, în locul japonezului Takuma Asano, Maxim a marcat golul trei al echipei sale în minutul 86. Emiliano Insua a centrat din stânga, iar Maxim, rămas fără marcaj în careu, a preluat mingea cu piciorul drept, după care şi-a aşezat-o pentru celălalt picior şi l-a învins cu un şut puternic pe Orlishausen.

Asano, în minutul 10, şi Simon Terodde, în minutul 46, au mai marcat pentru echipa lui Maxim, în timp ce golul gazdelor a fost înscris de Moritz Stoppelkamp, din penalty, în minutul 51.

Alexandru Maxim a ajuns astfel la două goluri marcate pentru Stuttgart, în actuala stagiune din liga a doua germană. Internaţionalul român a jucat în toate cele 11 meciuri ale echipei sale, iar pe lângă cele două goluri mai are patru pase decisive.

VfB Stuttgart a acumulat 22 de puncte în primele 11 etape şi ocupă locul 2 în clasamentul ligii secunde, la trei puncte în spatele liderului Eintracht Braunschweig.