Meci spectaculos, însă Viitorul a cedat în duelul cu Dinamo

Fotbal / Liga 1, etapa a 14-a

Sport 28 Octombrie 2019 / 07:26 574 accesări
Radu Boboc (nr. 2) a marcat din „foarfecă” în meciul de duminică seară (sursa foto: www.fcviitorul.ro)

FC Viitorul Constanţa a pierdut duminică seară, în etapa a 14-a din Liga 1, prima din returul sezonului regulat, scor 2-3 (G. Iancu 76, R. Boboc 79 / Perovic 29, Sorescu 30, I. Filip 61), în deplasare, cu Dinamo București, la capătul unei partide spectaculoase. Viitorul putea deschide scorul chiar în primul minut, însă mingea reluată cu capul de George Ganea a fost deviată în transversală de Puljic. Dinamo a profitat de erorile din defensiva Viitorului şi a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. După ce gazdele s-ar fi putut desprinde la patru goluri, Căbuz respingând şutul lui Nistor, a urmat revenirea echipei constănţene, după reuşitele lui Gabi Iancu şi Radu Boboc, fundaşul constănţean înscriind după o „foarfecă” de efect. Gabi Iancu a fost la un pas de egalare în minutul 80, însă Perovic a respins din apropierea liniei porţii. Viitorul a mai avut o bară transversală, în minutul 65, la lovitura liberă executată de Houri. În acest meci la Viitorul a debutat în prima ligă şi atacantul Louis Munteanu.

Au evoluat următoarele formaţii - Dinamo (antrenor Dusan Uhrin): Piscitelli - D. Ciobotariu, Puljic, M. Popescu, Corbu - Mrzljak (70 Al. Răuță), I. Filip - Sorescu, D. Nistor (cpt.), R. Moldoveanu (84 Brito) - Perovic (84 D. Popa); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - R. Boboc, Țîru (cpt.), Mladen, De Nooijer - Vl. Achim, Artean (46 A. Ciobanu), C. Matei (62 L. Munteanu) - G. Iancu, G. Ganea (74 A. Pitu), Houri. Cartonașe galbene: Corbu / Artean, C. Matei, Căbuz. Meciul a fost arbitrat la centru de Radu Petrescu.

Celelalte rezultate ale etapei -

Vineri, 25 octombrie:

Sepsi Sf. Gheorghe - FC Voluntari 0-0

Sâmbătă, 26 octombrie:

Chindia Târgovişte - Gaz Metan Mediaş 1-1 (Piţian 86 / Sg. Buş 64)

FC Hermannstadt - FCSB 0-4 (Fl. Coman 40, 51, Ad. Popa 44, Gnohere 72)

Duminică, 27 octombrie

Academica Clinceni - Universitatea Craiova 0-0

FC Botoşani - Astra Giurgiu 1-2 (Ashkovski 84 / Budescu 50, Alibec 69)

Luni, 28 octombrie, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport), este programat ultimul meci al etapei: CSM Politehnica Iaşi - CFR Cluj

Clasament: 1. CFR 27p (golaveraj: 31-11), 2. FC VIITORUL 25p (31-18), 3. Craiova 24p (18-14), 4. Mediaş 22p (23-20), 5. Astra 22p (19-17), 6. FCSB 21p (20-19), 7. Dinamo 20p (21-23), 8. Botoşani 19p (22-20), 9. Iaşi 18p (15-14), 10. Sepsi 16p (13-11), 11. Chindia 16p (17-20), 12. Hermannstadt 12p (11-26), 13. Clinceni 11p (16-26), 14. Voluntari 7p (8-26).

Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 vor evolua în play-off, iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se va califică în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda.

În etapa viitoare, FC Viitorul va întâlni vineri, 1 noiembrie, pe teren propriu, de la ora 20.30, pe Chindia Târgoviște.