Medalii europene pentru aerobicii constănțeni

La CE de seniori și juniori din Portugalia

Sport 08 Noiembrie 2015 / 14:07 746 accesări

Delegația României a cucerit sâmbătă medalia de aur în întrecerea pe echipe din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică aerobică de la Elvas (Portugalia), în urma rezultatelor bune obținute în calificări. „Tricolorii” au împărțit prima treaptă a podiumului cu Ungaria, în timp ce Italia s-a clasat pe locul al treilea. În plus, România are cel puțin un reprezentant în șase dintre finalele programate duminică. La individual feminin, Oana Corina Constantin, vicecampioană europeană anul trecut, a ocupat locul 2 în calificări, cu 21,350 puncte, în timp ce constănțeanca Bianca Gorgovan (CS Farul) s-a clasat pe 7, cu 20,750p. Și la individual masculin, ambii reprezentanți ai României au acces în finală, Gabriel Bocșer (21,150p) terminând pe locul 6, iar Marian Brotei (21,000 p) pe locul 7.

La perechi mixte, constănțenii Dacian Barna și Lavinia Panaete (ambii de la CS Farul) au terminat pe locul 4, cu 20,700p, iar alți doi sportivi din orașul de la țărmul mării, Bianca Gorgovan și Lucian Săvulescu (ambii de la CS Farul), au prins ultimul bilet pentru finală, clasându-se pe 8, cu 20,350p. La trio, Lavinia Panaete, Dacian Barna și Lucian Săvulescu au obținut cea mai bună notă, 21,305p, și sunt favoriți în lupta pentru titlul european. La grup, Lavinia Panaete, Bianca Gorgovan, Gabriel Bocșer, Lucian Săvulescu și Dacian Barna au încheiat calificările pe ultima treaptă a podiumului, cu 20,616p. La dans aerobic, România, în formula Denisa Ganea, Iulian Perșe, Roberta Dănescu, Marian Brotei, Steliana Stoenescu, Ioana Andreea Darie, Alexandra Oprea și Andreea Aurelia Drenea, s-a clasat a patra în calificări, cu 18,500p.

„Tricolorii” au mai câștigat o medalie în prima zi a competiției, încheind pe locul secund în întrecerea juniorilor de la Elvas. Din echipa României fac parte patru sportivi constănțeni, Andrada Zaman, Daciana Enache, Lorena Jinga (CS Farul) şi Ioana Gorgovan (CSS1 Constanţa).