Michael Phelps și-a urcat totalul titlurilor olimpice la 23!

Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro

Sport 14 August 2016 / 18:01 430 accesări

Ultima cursă din cariera înotătorului american Michael Phelps a fost cea de 4x100 m mixt, de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Americanii au câștigat proba de ștafetă, astfel că Phelps a ajuns la un total de 23 de medalii olimpice de aur. Cel mai titrat sportiv din istoria olimpică, în vârstă de 31 de ani, a anunțat că după Rio 2016 se retrage din activitate.

Participant la patru ediții ale Jocurilor Olimpice, Phelps a câștigat în total 28 de medalii - 23 de aur, trei de argint și două de bronz. 13 dintre medaliile de aur au venit în probe individuale, de asemenea un record în istoria Jocurilor. La Rio, Phelps a cucerit cinci titluri olimpice (ștafetă 4x100 m liber, 200 m fluture, ștafetă 4x200 m liber, 200 m mixt și ștafetă 4x100 m mixt) și o medalie de argint, la 100 m fluture, singurul care l-a învins la JO 2016 fiind singaporezul Joseph Schooling! Dacă Schooling, medaliat cu bronz la CM 2015, s-a impus în finală cu timpul de 50,39, Phelps, sud-africanul Chad Le Clos și ungurul Laszlo Cseh, cronometrați cu 51,14, au intrat fiecare în posesia unei medalii de argint. În total, americanul a obținut opt medalii la Atena, în 2004 (6 de aur), opt la Beijing, în 2008 (toate de aur), și șase la Londra, în 2012 (4 de aur).

În cursa de ștafetă, americanul Ryan Murphy (dublu campion olimpic la Rio, la 100 și 200 m spate) a înotat în primul schimb, la procedeul spate, și a înregistrat un nou record mondial la suta spate: 51,85! Cody Miller și Nathan Adrian au fost ceilalți componenți ai ștafetei SUA. Marea Britanie și Australia au completat podiumul. Echipa SUA a câștigat proba de ștafetă 4x100 m liber a Jocurilor Olimpice de fiecare dată când a participat (14 medalii de aur).

AMERICANII AU CUCERIT SÂMBĂTĂ AL 1.000-LEA TITLU OLIMPIC!

SUA și-a trecut în palmares a 1.000-a sa medalie olimpică de aur, sâmbătă, cu prilejul succesului ștafetei feminine de 4x100 m mixt din concursul de înot al Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Onoarea de a atinge această barieră istorică le-a revenit înotătoarelor Kathleen Baker, Lilly King, Dana Vollmer și Simone Manuel. Din cele 1.000 de medalii olimpice de aur, peste jumătate au fost aduse de atletism (323) și înot (246). Înainte de Rio, SUA număra 977 medalii de aur în palmares. „O mie de medalii reprezintă o realizare remarcabilă și a fost posibilă prin cultura sportului care stă la baza echipei SUA”, a declarat Scott Blackmun, președintele USOC. În clasamentul total al Jocurilor Olimpice, SUA este lider detașat, locul al doilea la medalii de aur fiind deținut de Uniunea Sovietică, cu 473.

Michael Phelps a ajuns la 21 de titluri olimpice!