Mihaela Cambei, locul 5 la Mondialele de cadeți din Thailanda

04 Aprilie 2017 / 22:49 811 accesări

Sportiva română Mihaela-Valentina Cambei a ocupat locul 5 la categoria 44 kg, marți, la Campionatele Mondiale de haltere pentru cadeți de la Bangkok (Thailanda).

Cambei a terminat pe locul 7 la stilul smuls, cu 60 kg, cu zece mai puțin decât sportiva care a obținut bronzul. La aruncat, românca a ocupat locul 5, cu 79 kg, la 7 kg de medalia de bronz. La total, Mihaela Cambei a ocupat poziția a cincea, cu 179 kg.

La masculin, la cat. 50 kg, Valentin-Ionadi Iancu a ocupat locul 13, cu 85 kg, la aruncat a fost al 11-lea, cu 111 kg, iar la total a terminat pe 10, cu 196 kg.

România este reprezentată de 13 sportivi la Mondialele de la Bangkok, Mihaela Cambei (cat. 44 kg), Sabina Baltag, Bianca Dumitrescu (ambele la cat. 48 kg), Raluca Olaru, Andreea Penciu (amândouă la cat. 53 kg), Marinela Moroșan (58 kg), Maria Grigoriu, Alexandra Alexe (ambele la cat. 63 kg), Ionadi Iancu (50 kg), Robert Florea, Petrică Bălăuță (ambii la cat. 56 kg), Emanuel Danciu (62 kg) și Paul Dumitrașcu (69 kg).