Municipal Constanţa, la opt minute de surpriză în Cupa României la fotbal

Sport 19 Iulie 2007 / 00:00 766 accesări

CS Orăşenesc Ovidiu, Portul Constanţa, Callatis Mangalia şi FC Farul II sînt cele patru echipe constănţene calificate în faza a doua a Cupei României la fotbal, ediţia 2007-2008. Aseară s-au disputat meciurile primei faze, în care au fost implicate şapte echipe din judeţul nostru.

@ Municipal Constanţa - CS Orăşenesc Ovidiu 2-5 d. p. (Dobre 55, A. Pitu 75 / Dulan 58, 98, Bejan 82, 106, Della 107) . Cele două combatante au oferit un spectacol deosebit spectatorilor prezenţi. Cîştigătoarea fazei judeţene, Municipal, a oferit o replică pe măsură formaţiei din Ovidiu, meciul avînd nevoie de prelungiri pentru desemnarea învingătoarei. Municipal a trecut pe lîngă calificare, însă a fost egalată cu opt minute înaintea încheierii timpului regulamentar! În prelungiri, formaţia pregătită de Gheorghe Ciurea, Marius Axinciuc şi Iulian Gîndac a fost mai proaspătă şi s-a impus detaşat.

@ Aurora Năvodari - Portul Constanţa 1-3 d. p. (Dimcică 38 / C. Anghel 22, 100, Grămoşteanu 95-pen.). Chiar dacă antrenorul gazdelor, Vasile Mănăilă, anunţa că echipa sa nu este interesată de Cupa României, Aurora s-a ţinut scai de Portul timp de 90 de minute. Portul a demonstrat că stă mai bine din punct de vedere fizic, valorificîndu-şi, totodată, şi plusul de experienţă.

@ Oil Terminal - Callatis Mangalia 1-4 (Comşa / Enis 2, Bardu, Stoian). Cea mai categorică victorie a unei echipe constănţene în meciurile de ieri a fost realizată de Callatis. Elevii lui Viorel Năstase s-au impus fără emoţii, cu 4-1, chiar dacă în debutul reprizei secunde Oil se apropiase la un singur gol de echipa din Mangalia.

@ Granitul Babadag - FC Farul II 2-3 (G. Caraman 2 / L. Mihai II, Larie, Ţarălungă). Farul a condus la pauză, cu 1-0 (gol L. Mihai II), însă imediat după reluare gazdele au punctat în două rînduri şi au preluat conducerea. Echipa antrenată de Lucian Marinof a reuşit însă să întoarcă soarta partidei, graţie reuşitelor lui Larie 60 şi Ţarălungă 65. “Ăsta n-a fost fotbal. S-a jucat pe un cîmp arat, nu pe teren de fotbal”, a declarat după joc antrenorul Lucian Marinof.

Faza a II-a a Cupei României-Timişoreana (la care vor participa cele 70 de cîştigătoare ale partidelor primei faze şi alte 10 echipe din Liga a III-a) programează cele 40 de jocuri pe data de 1 august, de la ora 17.30.