Municipal Constanţa rămîne o specialistă a Cupei României la fotbal

Sport 23 Noiembrie 2006 / 00:00 1990 accesări

Etapa judeţeană a Cupei României la fotbal, ediţia 2007-2008, şi-a derulat ieri, pe terenul "Metalul" din Complexul Sportiv "Badea Cîrţan", ultimul joc din cadrul fazei a treia. Meciul dintre echipa de amatori AS Municipal Constanţa şi FC Eforie, lideră a clasamentului în Liga a patra, Seria Est, s-a încheiat cu victoria primei echipe, care îşi confirmă renumele de specialistă a cupei, ca şi în sezonul trecut, cînd a fost eliminată abia în turul 4 al fazei naţionale! Pe lîngă obişnuiţii old-boys şi componenţi ai echipei Futsal Municipal, formaţia condusă de Gabi Stan, viceprimarul Municipiului Constanţa, a reactivat şi doi foşti divizionari A, constănţenii Tibi Curt şi Adrian Pitu, care între timp au abandonat activitatea competiţională. Municipal a obţinut victoria cu 5-3, după prelungiri, la finalul timpului regulamentar scorul fiind 2-2, prin golurile marcate de Fl.Curt (min. 65 şi 78) pentru Municipal, respectiv George Chelariu (min. 49) şi Gabriel Chelariu, ultimul înscriind în min. 90 din lovitură liberă. De remarcat că această egalare s-a produs în condiţiile în care Eforie juca în zece din min. 53, după accidentarea lui Nedelea, iar echipa lui Viorel Crăciun avea o singură rezervă, Munteanu, care intrase deja la pauză! În prelungiri, Eforie a cedat pasul complet, iar Municipal a punctat prin Pitu (min. 92 şi 99) şi Fl. Curt (min. 107). Butoiu a stabilit scorul final în min. 109, cînd echipa din Eforie juca în opt, pentru că Bejan s-a accidentat şi el, iar Gabriel Chelariu fusese eliminat în min. 101 pentru cumul de cartonaşe galbene!

Au evoluat formaţiile - Municipal (antrenor Dragoş Chipară): Resmeriţă - Toader, T. Curt (67 Fl. Ionescu), I. Florea, N. Stan - M. Stoica, I. Ionescu (57 Arif), G. Mihai, Ad. Pitu - G. Stan (55 Covrig), Fl.Curt; Eforie (antrenor Viorel Crăciun): Milanovici - M. Manea, Gabriel Chelariu, Loghin, Nedelea - Andrei, V. Bejan, Başchir (46 M. Munteanu), Butoiu - George Chelariu, Potoşca. Arbitri: C. Bărbulescu - C. Toader, Al. Şoptelea.