Nani a ajuns la 100 de selecții pentru naționala Portugaliei

26 Iunie 2016 / 11:19 1023 accesări

Internaţionalul portughez Nani, fotbalist legitimat la clubul turc Fenerbahce, a ajuns, sâmbătă, la meciul dintre Portugalia şi Croaţia din optimile de finală ale Campionatului European, la selecţia cu numărul 100 în naţionala pregătită de Fernando Santos, anunţă Reuters.

Deşi meciul nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, echipa naţională a Portugaliei a învins, sâmbătă seară, scor 1-0, după prelungiri, reprezentativa Croaţiei, în a treia optime de finală la Campionatul European, disputată pe stadionul din Lens, şi va întâlni Polonia în sferturile de finală ale turneului final. Partida a avut o însemnătate aparte pentru mijlocaşul Nani, cel care a ajuns la selecţia cu numărul 100 pentru naţionala Portugaliei.

Astfel, după performanţa reuşită sâmbătă, Nani a devenit al doilea jucător din actuala lot al Portugaliei, şi al patrulea din istorie, care reuşeşte să ajungă la 100 selecţii. Născut în Insulele Capului Verde, Nani a debutat la naţionala portugheză pe 1 septembrie 2006, timp în care a reuşit să marcheze 20 de goluri. Primul meci al lui Nani a fost o înfrângere a Portugaliei, scor 4-2, în faţa Danemarcei.

"Este un număr frumos de atins pentru orice fotbalist", a spus, după meci, selecţionerul portughez Fernando Santos.

Nani a fost transferat, în 2015, de la Manchester United la Fenerbahce, echipă care a plătit în schimbul serviciilor sale 6 milioane de euro. În acest sezon, mijlocaşul portughez a jucat 47 de meciuri pentru formaţia turcă, timp în care a reuşit să marcheze 12 goluri şi să ofere 13 pase decisive.