Napoli a făcut pasul spre semifinale

Fotbal / UEFA Europa League, sferturi de finală, manșa tur

Sport 17 Aprilie 2015 / 00:00 729 accesări

Napoli a dat lovitura în manșa tur a sferturilor de finală din UEFA Europa League la fotbal, după ce a câştigat, aseară, cu scorul de 4-1, confruntarea cu Wolfsburg, din deplasare. În urma acestei victorii, Napoli este ca şi calificată în semifinalele competiţiei, iar succesul înregistrat aseară a fost şi un frumos cadou oferit lui Rafa Benitez, antrenorul echipei italiene împlinind, ieri, 55 de ani. În celelalte dueluri, calificarea se va decide peste o săptămână. FC Sevilla s-a impus la limită, pe teren propriu, în disputa cu Zenit Sankt Petersburg, iar FC Bruges şi Dynamo Kiev au încheiat la egalitate întâlnirile cu Dnepr Dnepropetrovsk, respectiv Fiorentina.

Rezultatele înregistrate joi seară, în manşa tur a sferturilor de finală din UEFA Europa League: FC Sevilla - Zenit Sankt Petersburg 2-1 (Bacca 73, Denis Suárez 88 / Ryazantsev 29), FC Bruges  - Dnepr Dnepropetrovsk 0-0, Dynamo Kiev - AC Fiorentina 1-1 (Lens 36 / Babacar 90+2), VfL Wolfsburg - SSC Napoli 1-4 (Bendtner 80 / Higuaín 15, Hamšík 23, 64, Gabbiadini 77). Meciurile retur se vor disputa la 23 aprilie.