Naţionala Albaniei, învinsă de Ucraina într-o partidă amicală

04 Iunie 2016 / 09:14 517 accesări

Naţionala Albaniei, adversara României la Campionatul European din Franţa, a fost învinsă, vineri seară, scor 1-3, de Ucraina, într-o partidă amicală disputată pe stadionul Atleti Azzurri din Bergamo (Italia).

Cu o săptămână înainte de primul meci de la EURO, România a reuşit o victorie la scor cu Georgia, scor 5-1. Asta după înfrângerea din partida cu Ucraina, când naţionala noastră a pierdut cu 3-4, după ce a fost condusă cu 1-4. Naţionala antrenată de Mikhail Fomenko a câştigat fără drept de apel, şi amicalul cu Albania, adversara tricolorilor în grupa A de la Campionatul European.

Ucraina a deschis scorul în minutul 8, prin Taraz Stepanenko, care a fructificat o pasă primită de Konoplyanka. Albania a replicat imediat, la doar patru minute, Sadiku a restabilit egalitatea, iar la pauză, scorul a fost egal, 1-1. La reluare, ucrainenii au mai marcat de două ori, prin Yarmolenko şi Konoplyanka. S-a terminat 3-1 pentru naţionala lui Fomenko, care face parte din grupa C la turneul final, alături de Germania, Polonia şi Irlanda de Nord.

De partea cealaltă, naţionala lui De Biasi va evolua, pe 11 iunie, împotriva Elveţiei, într-o partidă care va începe de la ora 16:00. Albania şi România se vor întâlni în ultimul meci din grupă, pe 19 iulie, de la ora 22:00.