Nu a început Samba Do Brasil

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA E: BRAZILIA - ELVEŢIA 1-1

Sport 17 Iunie 2018 / 23:00 1085 accesări
Elveţienii au rezistat presiunii brazilienilor, blocându-l şi pe Neymar (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Duminică seară, la Rostov-pe-Don, Brazilia şi Elveţia s-au întâlnit în a doua partidă din Grupa E de la Cupa Mondială 2018. Şi după remiza Argentinei cu Islanda şi înfrângerea Germaniei cu Mexicul turneul final din Rusia a mai bifat o surpriză, elveţienii obţinând un rezultat de egalitate în confruntarea cu una dintre favoritele la câştigarea titlului mondial. Brazilia a deschis scorul prin Coutinho, în minutul 20, printr-un şut senzaţional, iar elveţienii au egalat în minutul 50, prin Zuber, după un corner la care sud-americanii au solicitat un fault în atac. Sommer a intervenit salvator în finalul jocului şi Elveţia a obţinut astfel punctul mult dorit.

Scor final: Brazilia - Elveţia 1-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Brazilia (selecţioner: Tite): Alisson-Becker - Danilo, Thiago Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho (67 Renato Augusto), Casemiro (60 Fernandinho), Coutinho - Willian, Gabriel Jesus (79 Firmino), Neymar; Elveţia (selecţioner: Vladimir Petkovic): Sommer - Lichtsteiner (87 Lang), F. Schar, Akanji, R. Rodriguez - Behrami (71 Zakaria), Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Seferovic (80 Embolo). Cartonașe galbene: Casemiro / Lichtsteiner, F. Schar, Behrami. Meciul a fost arbitrat de Cesar Ramos (Mexic).

Clasament Grupa E: 1. Serbia 3p (golaveraj: 1-0), 2-3. Brazilia şi Elveţia 1p (1-1), 4. Costa Rica 0p (0-1).

Programul etapei a doua - 22 iunie, ora 15.00: Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg); ora 21.00: Serbia - Elveţia (Kalinigrad).