O remiză şi o înfrângere pentru Viitorul la finalul cantonamentului

Fotbal

Sport 24 Ianuarie 2020 / 21:50 635 accesări

FC Viitorul Constanţa a întâlnit vineri, în ultimul meci de verificare disputat la Belek, formația poloneză Jagiellonia. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, golurile fiind marcate de Rivaldinho, în minutul 3, respectiv Imaz, în minutul 11.

Au evoluat pentru FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Damian, Țîru (cpt.), Ghiță, De Nooijer - A. Ciobanu (60 P. Iacob), Malcom (60 Artean), Bîrnoi (46 Mladen) - G. Iancu, Zoua (46 A. Pitu), Rivaldinho.

Tot vineri, în penultimul meci de pregătire din Antalya, FC Viitorul a pierdut, cu scorul de 1-4 (C. Matei 78 / Magami 10, Prekazi 13, Berisha 42, Haxha 45), în fața celor de la KF Ballkani (Kosovo, locul 1).

Au evoluat pentru Viitorul: Buzbuchi - Mladen, Artean, Buta (82 Dussaut), Grosu - Vl. Achim (cpt.), P. Iacob (82 Țîru), C. Matei - A. Chițu (82 Rivaldinho), L. Munteanu, G. Ganea (85 A. Pitu).

Celelalte rezultate din meciurile amicale jucate în cantonamentul din Turcia:

14 ianuarie: FC Viitorul - Young Boys Berna (Elveția) 0-1

17 ianuarie: FC Viitorul - Olimpik Donetsk (Ucraina) 1-2 (gol Gabi Iancu)

21 ianuarie: FC Viitorul - Sturm Graz (Austria) 0-0

22 ianuarie: FC Viitorul - Partizan Belgrad (Serbia) 0-1

Prima partidă oficială a Viitorului în acest an va avea loc luni, 3 februarie, de la ora 20.00, în deplasare, cu Politehnica Iași.