Paris Saint-Germain şi AS Monaco s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei

Fotbal / Cupa Franței

Sport 02 Martie 2017 / 15:31 429 accesări

Paris Saint-Germain a câştigat meciul din deplasare cu Niort, scor 2-0, iar AS Monaco a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Olympique de Marseille, scor 4-3, miercuri, în optimile de finală ale Cupei Franţei.

La Niort, pe un teren aproape impracticabil, PSG a folosit mai multe rezerve şi a avut nevoie de 78 de minute pentru a înscrie, prin Javier Pastore. Intrat pe teren în repriza secundă, golgheterul Edinson Cavani a stabilit scorul final în minutul 90+4.

Pe „Stade Velodrome” din Marsilia, OM şi AS Monaco au remizat în timp regulamentar, scor 2-2. Joao Moutinho (min. 19) şi Kylian Mbappe (min. 66) au înscris pentru Monaco, iar Dimitri Payet (min. 43) şi Remy Cabella (min. 84) au marcat pentru Marseille. În prelungiri, Benjamin Mendy (min. 104) şi Thomas Lemar (min. 113) au înscris pentru Monaco, iar Remy Cabella (min. 111) a punctat pentru OM.

Iată celelalte rezultate înregistrate miercuri în optimile de finală ale Cupei Franţei: Avranches - Strasbourg 1-1 (Mayulu 48 / Gragnic 90+2) - 6-5 la loviturile de departajare și Quevilly Rouen - Guingamp 1-2 (Vignaud 90+2 / Mendy 59, De Pauw 61).

Joi se dispută partida Bergerac - Lille.

Sferturile de finală ale Cupei Franţei sunt Angers - Bordeaux, Avranches - PSG, Monaco - Bergerac / Lille și Frejus - Guingamp.