Partidă tensionată, succes meritat pentru HC Dobrogea Sud

Liga Națională de handbal masculin

Sport 06 Aprilie 2019 / 20:29 1026 accesări

Handbaliștii constănțeni au făcut primul pas spre finala campionatului

HC Dobrogea Sud Constanța a pornit cu dreptul în play-off-ul Ligii Naţionale de handbal masculin, învingând, sâmbătă, în Sala Sporturilor, pe SCM Politehnica Timișoara, cu scorul de 28-23, la pauză 12-11. A fost un meci aprig disputat, aşa cum se întâmplă în toate confruntările dintre cele două echipe, în repriza a doua asistând şi la o altercaţie între Nikolic şi Păiuş, care a aprins spiritele. Au fost multe eliminări, zece în tabăra constănţeană şi şase în cea a oaspeţilor, dar în final victoria handbaliștilor antrenaţi de Zvonko Sundovski si Marko Isakovic a fost una pe deplin meritată. Pentru HCDS au marcat Crnoglavac 9 goluri, Nistor 4g, Malinovic 4g, Vujovic 3g, Kevic 3g, Mocanu 2g, Nikolic 2g şi Buricea 1g.

În cealaltă partidă din Seria A din play-off, tot sâmbătă, CSM Bucureşti a învins-o pe Dunărea Călăraşi, scor 28-25 (14-12).

Clasament: 1. HC Dobrogea Sud 9p (golaveraj: 28-23), 2. CSM 7p (28-25), 3. Călăraşi 2p (25-28), 4. Timișoara 0p (23-28).

Miercuri, 17 aprilie, de la ora 17.30 (în direct la TVR HD), va avea loc în Sala Sporturilor întîlnirea dintre HC Dobrogea Sud Constanţa şi CSM Bucureşti.

Tot sâmbătă, în prima etapă a Seriei B din play-off, Potaissa Turda a trecut de Steaua Bucureşti, scor 36-30 (18-15). Meciul Dinamo Bucureşti - CSM Focșani se va disputa duminică, de la ora 18.00. Clasament: 1. Turda 7p (36-30), 2. Dinamo 6p (0-0), 3. Steaua 2p (30-36), 4. Focșani 0p (0-0).