Patricia Țig şi Irina Bara s-au calificat în turul al treilea la Roland Garros

Tenis de câmp

Sport 01 Octombrie 2020 / 18:54 749 accesări
Patricia Ţig

Joi, în turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, pe tabloul de simplu feminin, Patricia Țig şi Irina Bara au obţinut victorii care le permit să evolueze în continuare la Paris.

Rezultate:

Patricia Țig (locul 58 WTA) - Christina McHale (SUA, locul 79 WTA) 6-4, 6-3 - după o oră şi 36 de minute de joc.

Irina Bara (locul 142 WTA, jucătoare venită din calificări) - Alison Van Uytvanck (Belgia, locul 65 WTA) 6-1, 4-0 - abandon Van Uytvanck - după 48 de minute de joc.

În turul al treilea, Țig va întâlni învingătoarea din meciul Elena Rybakina (Kazahstan, locul 18 WTA, favorită numărul 14) - Fiona Ferro (Franţa, locul 49 WTA), iar Bara o va înfrunta pe Sofia Kenin (SUA, locul 6 şi şi favorită numărul 4). Kenin a învins-o, tot joi. în turul secund, pe Ana Bogdan (locul 93 WTA), cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2.

Prin calificarea în turul al treilea la Paris, Țig şi Bara şi-au asigurat câte un cec în valoare de 126.000 de euro şi câte 130 de puncte WTA.

În turul al treilea la French Open este calificată şi tenismena constănţeană Simona Halep (locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1), următoarea adversară fiind Amanda Anisimova (SUA, locul 29 WTA). Meciul este programat vineri, 2 octombrie, nu mai devreme de ora 14.00. Anul trecut, la Paris, Anisimova s-a impus în sferturi, cu scorul de 6-2, 6-4.

Tot joi, la dublu feminin, în primul tur la Roland Garros, Irina Begu şi Raluca Olaru au pierdut întâlnirea cu Aryna Sabalenka (Belarus) şi Elise Mertens (Belgia), scor 1-6, 4-6, după o oră şi 13 minute de joc. Begu şi Olaru vor primi un cec în valoare de 14.950 de euro şi 10 puncte WTA la dublu.