Pletea, învins în optimi în trei probe

Tenis de masă / CM de juniori

Sport 06 Decembrie 2015 / 17:47 676 accesări

Plecat la Campionatele Mondiale de tenis de masă rezervate juniorilor, desfășurate în localitatea franceză Vendee, cu gândul la câștigarea unei medalii, constănțeanul Cristian Pletea nu a reușit să-și îndeplinească obiectivul. După ce s-a clasat cu România pe locul 5 în întrecerea pe echipe, sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” și pregătit de Stelian Hașoti s-a oprit în faza optimilor de finală în celelalte trei probe. Astfel, la simplu, unde a fost cap de serie nr. 16, i-a învins pe polonezul Marek Badowski, cu 4-1, și pe suedezul Malte Moregard, cu 4-3, dar a cedat în duelul cu francezul Alexandre Cassin, favorit nr. 6, cu 4-1. La dublu, constănțeanul a făcut pereche cu Alexandru Manole, cei doi, favoriți nr. 11, fiind calificați direct în turul secund. Ei au reușit să învingă cuplul din Hong Kong, alcătuit din Man Ho Kwan și Yat Hin Lee, cu 3-2, însă au pierdut în fața perechii chineze formate din Dingshuo Liu și Cheng Zhu, favoriți nr. 2, cu 3-0. În proba de dublu mixt, Pletea și Adina Diaconu, favoriți nr. 10, nu au reușit să acceadă în sferturi, fiind învinși de chinezii Chuqin Wang și Xingtong Chen, favoriți nr. 3, cu 3-0.

Astfel, România se întoarce acasă cu o singură medalie, de bronz, obținută de echipa feminină, formată din Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Diana Lupu și Andreea Clapă.