Portugalia a câştigat UEFA Nations League 2019

Fotbal internaţional

Sport 10 Iunie 2019 / 09:29 613 accesări
Sursa foto: Facebook UEFA Nations League

Prima ediţie a UEFA Nations League s-a încheiat duminică seară, la Porto, cu finala dintre Portugalia şi Olanda. Victoria a revenit la limită reprezentativei Portugaliei, cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind înscris de Goncalo Guedes, în minutul 60.

Tot duminică, la Guimaraes, Anglia s-a impus la loviturile de departajare, cu scorul de 6-5, în finala mică, în faţa Elveţiei. După 120 de minute de joc scorul a fost egal, 0-0. Meciul a fost arbitrat la centru de Ovidiu Haţegan, care a anulat, în minutul 86, după consultarea VAR, un gol înscris de englezul Wilson. La loviturile de departajare au marcat Maguire, Barkley, Jadon Sancho, Sterling, Pickford şi Dier, pentru Anglia, respectiv Zuber, Xhaka, Akanji, Mbabu şi Schar, pentru Elveţia. Singura lovitură de la 11 metri a fost ratată de elveţianul Drmic.