Potaissa Turda a câştigat Cupa Challenge la handbal masculin

Sport 20 Mai 2018 / 21:48 790 accesări

Formaţia masculină de handbal Potaissa Turda a câştigat duminică seară, în deplasare, Cupa Challenge, cu toate că a pierdut, în deplasare, manşa retur cu AEK Atena, cu scorul de 26-27 (18-11). Învingătoare în tur, pe teren propriu, cu scorul de 33-22 (14-11), Potaissa Turda a obţinut, în premieră, trofeul, după a doua finala consecutivă, în sezonul trecut echipa noastră fiind învinsă de Sporting Lisabona. Pentru formaţia antrenată de Horaţiu Gal au marcat Asoltanei 5 goluri, Cîntec 4g, Adomnicăi 3g, Szoke 3g, Ghiţă 3g, Stamate 3g, I. Rotaru 2g, Thalmaier 2g şi D. Iancu 1g.

Cupa Challenge la handbal masculin a mai fost cucerită de trei echipe româneşti, de CSA Steaua Bucureşti şi HC Odorhei, câte o dată, şi de UCM Reşiţa, de trei ori.

România a mai obţinut în acest sezon Cupa EHF la handbal feminin, prin SCM Craiova, iar CSM Bucureşti a intrat în posesia medaliilor de bronz în Liga Campionilor la handbal feminin.