Prestaţii de excepţie pentru kaiaciştii constănţeni

Sport 07 August 2007 / 00:00 577 accesări

Săptămîna trecută s-au disputat, la Snagov (3-5 august), Campionatele Naţionale la kaiac canoe viteză, rezervate juniorilor I şi II. Prestaţia sportivilor de la CS Farul a fost una remarcabilă, elevii antrenorilor Maria şi Ştefan Aftenie trecîndu-şi în cont şase medalii: două de aur, trei de argint şi una de bronz. Junioara I Elena Renţea s-a clasat prima în proba de kaiac 1 la 500 m şi, împreună cu coechipiera sa Anişoara Cătrună, şi-a adjudecat şi proba similară de kaiac 2. Toate cele trei medalii de argint au fost reuşite de juniorii II. Ionuţ Maniachin s-a clasat pe locul secund în proba de kaiac 1 la 1.000 m, Nicoleta Cezar s-a clasat a doua la kaiac 1 la 500 m, iar echipajul Anişoara Cătrună - Monica Cezar a bifat argintul în proba de kaiac 2 la 1.000 m. Singura medalie constănţeană de bronz a fost realizată de echipajul de kaiac 4 al juniorilor II, Nicoleta Cezar - Mădălina Bejenaru - Petruţa Ivan - Lucia Moraru, în proba de 500 m.

Sportivii constănţeni şi-au făcut încălzirea pentru Campionatele Naţionale participînd, pe 1 şi 2 august, la Cupa României la juniori. Ei au adunat la această competiţie patru medalii, două de argint şi două de bronz. Echipajul de kaiac 2 Anişoara Cătrună - Monica Cezar a bifat ambele medalii de argint, la 500 m şi 1.000 m, în vreme ce echipajul de kaiac 4, format din Nicoleta Cezar - Lucia Moraru - Mădălina Bejenaru - Petruţa Ivan a sosit pe locul 3 în probele de 500 m şi 1.000 m.