Prima decizie VAR la Cupa Mondială

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA C: FRANŢA - AUSTRALIA 2-1

Sport 16 Iunie 2018 / 15:15 968 accesări
Griezmann a marcat fără probleme din primul penalty acordat în urma analizei video (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Meciul de la Kazan, disputat sâmbătă, între Franţa şi Australia, în prima etapă a Grupei C de la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, va rămâne în istorie, fiind primul în care a fost luată o decizie importantă în urma asistenţei video (VAR). După 0-0 la pauză, a venit faza din minutul 54, atunci când Risdon l-a faultat în careu pe Griezmann, iar arbitrul nu a luat vreo decizie. După câteva momente s-a apelat la asistenţa video, iar lovitura de la 11 metri acordată a fost executată perfect de Griezmann, în minutul 58. Egalarea a venit rapid, peste două minute Umtiti atingând mingea cu mâna în careu, iar Andres Cunha a acordat al doilea penalty, însă s-a consultat şi cu asistenţii din centrul video. Jedinak a înscris şi el fără emoţii de la punctul cu var în minutul 62, astfel că francezii începeau să tremure pentru victorie. Golul mult aşteptat de suporterii „cocoşului galic” a venit în minutul 81, atunci când Pogba a şutat spre poartă de la marginea careului mare şi Behich a devitat balonul, care s-a dus în transversală şi apoi a căzut dincolo de linia porţii lui Ryan. Golul a fost confirmat de tehnologia „Goal Line” şi trupa lui Didier Deschmaps a pornit cu dreptul la turneul final.

Scor final: Franţa - Australia 2-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Franţa (selecţioner: Didier Deschmaps): Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Tolisso (78 Matuidi), N. Kante, Pogba - Mbappe (70 Fekir), Griezmann (70 Giroud) - O. Dembele; Australia (selecţioner: Bert van Marwijk): Ryan - Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich - Jedinak, Mooy - Leckie, Rogic (72 Irvine), Kruse (84 Arzani) - Nabbout (64 Juric). Cartonaşe galbene: Tolisso / Leckie, Risdon, Behich. Meciul a fost arbitrat de Andres Cunha (Uruguay).