Prima înfrîngere a Germaniei la Dortmund

Sport 06 Iulie 2006 / 00:00 883 accesări

Reprezentativa Germaniei, învinsă cu scorul de 2-0, în prima semifinală a Cupei Mondiale, de Italia după prelungiri, a înregistrat prima înfrîngere în 15 meciuri disputate la Dortmund. În 15 meciuri internaţionale disputate din 1935 pe fosta arenă

"Westfalenstadion", redenumită "Signal-Iduna Park", Germania s-a impus în 13

rânduri, a remizat o dată şi a suferit o înfrîngere, marţi seară, cu Italia.

Germania, care s-a înclinat în prelungiri, după golurile lui Fabio Grosso (min.118) şi Alessandro Del Piero (min.120), nu s-a impus niciodată în faţa Italiei într-o competiţie oficială în şapte meciuri, cinci la Cupa Mondială (1962, 1970, 1978, 1982 şi 2006) şi două la Campionatul European (1988, 1996).

De asemenea, Germania nu a mai învins "o mare naţiune" a fotbalului mondial din octombrie 2000. De la victoria din faţa Angliei, scor 1-0, din 7 octombrie 2000, din calificările CM-2002, de la Londra, în ultima partidă oficială susţinută pe arena "Wembley", înainte de demolarea acesteia. Germania a disputat 18 meciuri contra unor echipe care au cîştigat Cupa Mondială sau Campionatul European înregistrînd un bilanţ de 11 înfrîngeri şi şapte remize, cu 14 goluri marcate şi 34 primite. Potrivit statisticilor FIFA, calificarea la penaltiuri în meciul cu Argentina, din sferturile de finală ale Cupei Mondiale (1-1 după 120 de minute de joc), nu este considerată o victorie, ci o remiză.