Prima victorie pentru Lara Gut, după grava accidentare din sezonul trecut

Cupa Mondială feminină la schi alpin

Sport 23 Ianuarie 2018 / 15:48 767 accesări
Lara Gut este în culmea fericirii după ce a obținut la Cortina d’Ampezzo a 24-a victorie din carieră

Stațiunea italiană de sporturi de iarnă Cortina d’Ampezzo a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute trei curse de viteză contând pentru Cupa Mondială feminină de schi alpin. Prima coborâre a reprezentat o recuperare a celei nedisputate la Val d'Isere, pe 16 decembrie 2017, și i-a revenit italiencei Sofia Goggia, aflată la a doua victorie consecutivă în Cupa Mondială (după coborârea din urmă cu o săptămână, de la Bad Kleinkirchheim) și a patra din carieră. Ea a încheiat cursa după un minut, 36 de secunde și 45 de sutimi, fiind urmată de două americance. Pe locul al doilea s-a clasat Lindsey Vonn, la 47 de sutimi, iar a treia, la 84 de sutimi, a fost Mikaela Shiffrin, ocupanta primului loc în clasamentul general al sezonului. În cursă a fost prezentă și o româncă, Ania Monica Caill, aceasta ocupând locul 39.

Sâmbătă, la Cortina d’Ampezzo a avut loc o nouă cursă de coborâre, în care Vonn și-a luat o splendidă revanșă, înregistrând a 79-a victorie în Cupa Mondială și a 40-a la coborâre. Acum, americanca în vârstă de 33 de ani are în palmares câte șase victorii la coborâre și la Super-G pe celebra pârtie Olimpia delle Tofane. Lindsey Vonn a obținut mai multe succese în carieră doar în stațiunea canadiană Lake Louise - 18!

Vonn se apropie cu pași repezi de recordul absolut deținut de suedezul Ingemar Stenmark, care a triumfat de 86 de ori în Cupa Mondială. Tot cu această ocazie ea a devenit cea mai vârstnică învingătoare într-o coborâre din „Circuitul Alb”, însă austriaca Elisabeth Goergl rămâne cea mai vârstnică schioare din istorie care a câștigat vreo cursă (un Super-G în 2014, la 33 de ani și 301 zile). Vonn este acum singura sportivă din istorie cu victorii în Cupa Mondială de schi alpin în 15 sezoane consecutive! La Cortina, Vonn a fost urmată la 92 de sutimi de Tina Weirather (Liechtenstein) și la 98 de sutimi de o altă americancă, Jacqueline Wiles, ultima aflându-se doar la al doilea podium din carieră.

Duminică, la Super-G, primul loc a fost ocupat de elvețianca Lara Gut, aflată la primul succes după accidentarea gravă la genunchi suferită în sezonul trecut. Schioarea în vârstă de 26 de ani a fost urmată la doar 14 sutimi de secundă de o reprezentantă a gazdelor, Johanna Schnarf (33 de ani), care mai urcase o singură dată pe un podium din Cupa Mondială, în urmă cu opt ani! Locul 3, cu 27 de sutimi de secundă întârziere, a fost ocupat de austriaca Nicole Schmidhofer, campioana mondială din această disciplină reușind doar al doilea său podium din acest sezon.

Să mai spunem că organizatorii au decis ca proba de Super-G să se încheie după ce au luat startul 44 de concurente, din cauza vizibilității foarte reduse. Decizia lor a venit după ce Nadine Fest și Laura Pirovano au căzut spectaculos și au ajuns în plasa de siguranță. Ele au fost transportate la spital, iar italianca Pirovano este suspectă de ruptură de menisc și de ligament încrucișat la genunchi! Austriaca a scăpat mai ușor, doar cu o întindere a ligamentelor genunchiului.

În ierarhia generală a Cupei Mondiale, Mikaela Shiffrin are un avans colosal! Ea a acumulat în 24 din totalul de 39 de curse programate în actualul sezon 1.477 de puncte și poate stabili un nou record al Cupei Mondiale! Pe locurile următoare se află Tina Weirather 601p, Sofia Goggia 570p, Wendy Holdener (Elveția) 560p, Lara Gut și Petra Vlhova (Slovacia), ultimele două cu câte 554p.