Rapid a cîştigat Supercupa României la fotbal

Sport 26 Iulie 2007 / 00:00 586 accesări

Primul meci oficial al sezonului fotbalistic 2007-2008, Supercupa României, s-a disputat aseară, la Bucureşti, între Dinamo şi Rapid. Învingătoarea din duelul dintre campioana en titre şi cîştigătoarea cupei s-a decis la loviturile de departajare, după cele 120 de minute de joc scorul fiind egal, 1-1. Rapidul a deschis scorul în a doua repriză de prelungiri, în min. 109, prin Burdujan, pentru ca în min. 117 Dănciulescu să restabilească egalitatea, tot cu o lovitură de cap. Supercupa a ajuns în cele din urmă în Giuleşti, Rapid cîştigînd cu 6-5 la penalty-uri, ratarea lui Pulhac fiind decisivă. Primele cinci lovituri de la 11m au fost transformate de jucătorii ambelor echipe: Ad. Cristea, Chiacu, Ropotan, Cl. Niculescu şi Dănciulescu - pentru Dinamo, respectiv Maftei, M. Constantin, R. Stancu, E. Dică şi Bozovici - pentru Rapid. Golul victoriei l-a reuşit Burdujan, astfel că rapidiştii au obţinut primul trofeu al sezonului.

Au evoluat formaţiile - Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Lobonţ - Blay, Moţi, Şt. Radu, Pulhac – Mărgăritescu (81 Ropotan) - Fl. Bratu (61 Chiacu), Fernandes (78 Ad. Cristea), Zicu - Dănciulescu, Cl. Niculescu; Rapid (antrenor Cristiano Bergodi): D. Coman - Săpunaru, M. Constantin, Maftei, Bozovici - Măldărăşanu, C. Lazăr, Grigorie (46 R. Stancu) - Cesinha (79 Burdujan), Buga (96 E. Dică) - Mazilu. Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei) - Aurel Oniţa (Constanţa) şi Cristian Nica (Ploieşti).