Rezultate meritorii pentru sportivii constănțeni la gimnastică și atletism

Sport 20 Iunie 2016 / 16:17 640 accesări
Alexandru Vișan a câștigat proba de triplusalt și va merge la CE de la Tbilisi

La finalul săptămânii trecute, la Sala „Kati Szabo” din Sf. Gheorghe, au avut loc Campionatele Naționale pe echipe la juniori 1 și 2 la gimnastică artistică, întrecere la care sportivele constănțene s-au numărat printre protagoniste. Astfel, la junioare 2 nivel 4, CSȘ 1 Constanța, în formula Emilia Munteanu, Alexandra Patriche, Gabriela Toader și Ana-Maria Avram, a terminat pe locul secund în clasamentul pe echipe, în timp ce Ioana Stănciulescu a cucerit titlul de campioană la individual compus. În schimb, la junioare 2 nivel 3, CS Farul, în componența Delia Constantinescu, Luiza Popa, Maria Ceplinschi și Corina Petre, a obținut titlul național în întrecerea pe echipe. Mai mult, la individual compus, clubul constănțean a avut trei reprezentante în primele patru locuri, Maria Ceplinschi devenind campioană națională, în timp ce Luiza Popa a urcat pe ultima treaptă a podiumului, iar Corina Petre s-a clasat pe locul 4. La junioare 1, CS Farul, cu doar două sportive în componență, Ariadna Stanciu și Carmen Glăvan, ambele componente ale lotului național, a terminat pe locul secund. La aceeași categoria de vârstă, Carmen Glăvan s-a clasat a doua la individual compus.

Tot la finalul săptămânii trecute, pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitește, s-a desfășurat etapa finală din cadrul Campionatului Național de atletism pentru juniori 2, competiție la care sportivii constănțeni au urcat de zece ori pe podium. Cel mai bun rezultat a fost obținut de Alexandru Vișan (LPS „Nicolae Rotaru” / CS Farul, antrenor Carmen Botea), care s-a impus în proba de triplusalt și a realizat baremul pentru calificarea la Campionatul European la nivel de juniori 2 de la Tbilisi (Georgia). În aceeași probă, David Ciolpan (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Cătălin Ganera) a urcat pe ultima treaptă a podiumului. Și Ioana Manoliu (LPS „Nicolae Rotaru” / CS Farul, antrenor Carmen Botea) și-a îndeplinit baremul pentru participarea la Campionatul European la nivel de juniori 2 de la Tbilisi (Georgia), chiar dacă a terminat doar a treia la triplusalt. Alte două medalii de argint au fost obținute de Andrei Cojocaru (CS Farul, antrenor Eveline Lisenco), în proba de 400 mg, și de ștafeta 4x100 m de la LPS „Nicolae Rotaru”, formată din Robert Bîrsa, Dragoș Silvestru, David Ciolpan și Andrei Cojocaru. Palmaresul delegației constănțene a fost completat de clasările pe locul 3 înregistrate de Alexandru Vișan și Ioana Manoliu, în probele de lungime și de ștafeta 1+2+3+4, alcătuită de Roberto Bîrsa, Dragoș Silvestru, Eduard Rusu și Andrei Cojocaru.