România U19, egalată la ultimul atac în preliminariile EURO 2019

Fotbal

Sport 14 Noiembrie 2018 / 18:12 603 accesări

Reprezentativa de fotbal Under 19 a României a susţinut miercuri, în Bulgaria, la Sliven, primul joc din grupa de calificare la Campionatul European din 2019, întâlnind chiar țara gazdă a mini-turneului. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, formaţia noastră fiind egalată în minutul 90+8, la ultima fază a meciului. România a deschis scorul prin Mihăilă, în minutul 16, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Stoica. Rămași în zece oameni după eliminarea lui Stefanov, din minutul 89, bulgarii au dat lovitura în urma șutului senzațional de la distanță al lui Mitkov. Antrenorul Dan Oprescu a folosit următorii jucători: D. Cristea - Andrei Rus, Ehmann (40 Marius Leca), Manolache, S. Șerban - M. Șerban, Chiriac (78 D. Toma) - Petrila, Sefer, V. Mihăilă (cpt.) - Al. Stoica II (56 Baicu).

În cealaltă partidă din grupă, Grecia a învins, cu 4-0, Gibraltarul.

Pentru tricolorii U19 va urma întâlnirea cu Grecia, programată sâmbătă, 17 noiembrie, și cu Gibraltar, marţi, 20 noiembrie, ambele meciuri urmând să se desfăşoare la Stara Zagora, de la ora 14.30.

Pentru a se califica la Turul de Elită, ultima rundă înainte de turneul, naționala U19 trebuie să se claseze pe unul dintre primele două locuri în grupă. Turneul final al Campionatului European Under 19, la care vor participa doar opt selecționate, va avea loc în iunie 2019, în Armenia.