Selecţionata de old-boys a Republicii Moldova, o remiză și o victorie la Constanța

Sport 30 Septembrie 2016 / 16:02 1012 accesări

Foștii jucători ai Farului au revenit pe teren în meciul cu selecţionata de old-boys a Republicii Moldova

Mihai Georges a depus un efort maxim la mijlocul terenului

Gică Butoiu a acaparat banda stângă în atacul constănțean

Echipa din Republica Moldova s-a dovedit un adversar redutabil

Viorel Farcaș, directorul tehnic al SSC Farul, în acțiune

Constantin Funda a încercat câteva sprinturi pentru a depăși defensiva adversă

Săgeata Stejaru, în albastru, a cedat în duelul cu moldovenii

În cele două meciuri internaționale amicale de old-boys disputate în cadrul unui mini-turneu organizat de Asociația Sportivă Săgeata Stejaru, cu sprijinul Asociației Județene de Fotbal Constanța, selecționata Republicii Moldova s-a dovedit un adversar redutabil pentru foștii jucători ai Farului și pentru veteranii de la Săgeata Stejaru.

Miercuri, pe terenul „ITC” din Complexul Sportiv „Badea Cârțan”, Farul a terminat la egalitate cu jucătorii de peste Prut, Radu Doicaru egalând după ce oaspeții au deschis scorul prin Alexandru Golban. Pentru Farul, antrenor Ion Constantinescu, au jucat: Gică Mina - Marius Axinciuc, Cristi Șchiopu, Ion Barbu, Cristi Petcu - Adi Pitu, Mihai Georges, Ionuț Florea, Gică Butoiu - Constantin Funda, Viorel Farcaş; în repriza a doua au mai evoluat Radu Doicaru și Manea Robert.

Joi, pe terenul „Voința” din Complexul Sportiv „Badea Cârțan”, Săgeata Stejaru a cedat cu scorul de 2-4 în disputa cu moldovenii, golurile Săgeții fiind reușite de Enache Pilici şi Iancu Pripoi, iar pentru oaspeți au punctat golgheterul Alexandru Golban, de trei ori, și Victor Comlionoc.

Au evoluat pentru Săgeata (președinte Valeriu Rogozenco, antrenor Cristache Cazacu): Alempe Pantelie - Costel Uda, Gramatica Stere, Vasi Anagnoste, Naci Bela - Dinu Dămășaru, Dimciu Anagnoste, Mihai Staicu, Mihai Badea - Gică Blacioti, Enache Pilici; au mai jucat: Nicu Raiciu, Gică Mina, Iancu Pripoi, Paul Zelezneac și Mihai Tătaru.

Repriza a treia, desfășurată joi seară, a fost cea mai lungă, fiind discutate și detaliile turneului din luna noiembrie de la Chișinău, la care va participa și Săgeata Săgeata.