Semifinală românească în Cupa CEV la volei feminin

Sport 13 Februarie 2019 / 11:14 587 accesări
Voleibalistele de la Ştiinţa Bacău ar revenit spectaculos după ce au pierdut primele două seturi (sursa foto: www.cev.eu)

Echipele Ştiinţa Bacău şi Volei Alba Blaj s-au calificat, marţi seară, în semifinalele Cupei CEV la volei feminin, urmând să se întâlnească în penultimul act al competiţiei.

Ştiinţa Bacău a câştigat, în deplasare, manşa retur din semifinalele Cupei CEV, 3:2 (21:25, 20:25, 25:20, 25:20, 18:16) cu VK UP Olomouc. În tur, Ştiinţa Bacău s-a impus, pe teren propriu, tot cu 3:2 (25:19, 20:25, 25:21, 24:26, 15:8).

Volei Alba Blaj a eliminat-o pe Galatasaray Istanbul, în urma „setului de aur, scor 15:5, după ce a câştigat meciul din manşa retur, scor 3:0 (25:20, 25:23, 25:16). În tur, Galatasaray a obţinut victoria cu scorul de 3:0 (25:23, 25:20, 25:17).

În 2018, Volei Alba Blaj a disputat finala Ligii Campionilor. În competiţie a mai participat şi CSM Târgovişte, care a ratat optimile de finală, fiind eliminată chiar de Galatasaray Istanbul, cu un dublu 3:0.