Simona Halep s-a calificat la Turneul Campioanelor

Tenis de câmp / Pentru a şasea oară consecutiv

Sport 29 Septembrie 2019 / 10:43 550 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep, ocupanta locului 6 WTA, s-a calificat, pentru a şasea oară consecutiv, la Turneul Campioanelor, care va avea loc în acest an la Shenzhen, în perioada 27 octombrie - 3 noiembrie. Anul trecut, Halep a fost obligată să declare forfait din cauza unei accidentări la spate. În 2017 şi 2018, Simona s-a calificat de pe primul loc al clasamentului pentru Turneul Campioanelor. Cel mai bun rezultat al Simonei Halep la Turneul Campioanelor a fost prezenţa în finala sezonului 2014, la prima ei participare, când a cedat în faţa americancei Serena Williams, cu scorul de 3-6, 0-6. În acest sezon, Halep a câştigat turneul de Grand Slam de la Wimbledon şi a mai disputat finalele la Doha şi la Madrid.

În acest an, Halep este a treia tenismenă care îşi asigură prezenţa la Shenzhen, acumulând 4.962 de puncte, după Ashleigh Barty (Australia, 5.836p) şi Karolina Pliakova (Cehia, 5.315p).

Baremul de calificare este de 4.775 de puncte, iar tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu, învingătoarea de la US Open, are 4.737 de puncte, fiind foarte aproape de calificarea la Turneul Campioanelor.

Turneul Campioanelor se mută din acest an de la Singapore la Shenzhen, iar valoarea totală a premiilor a fost dublată, de la 7 milioane de dolari ajungând la 14 milioane de dolari.

Câştigătoarea Turneului Campioanelor va încasa cel mai mare premiu din istoria tenisului, 4,75 de milioane de dolari, mai mult decât campioana de la US Open, care deţine recordul până atunci, cu 3,85 de milioane de dolari. Condiţia pentru a primi cele aproape cinci milioane de dolari este ca învingătoarea să câştige toate meciurile din faza grupelor.