Social-democraţii, la fotbal în Mamaia

Monden 01 Septembrie 2007 / 00:00 725 accesări

Social-democraţii prezenţi la şcoala politică a TSD, care se desfăşoară, zilele acestea, la Mamaia au ieşit aseară din sfera politică şi au încins o miuţă pe terenul de fotbal din incinta Complexului Sportiv Mamaia. Preşedintele TSD Nicolae Bănicioiu, secretarul general al PSD, Titus Corlăţean, deputatul PSD de Constanţa Alexandru Mazăre, preşedintele TSD Constanţa, Radu Babuş, viceprimarul Constanţei, Gabriel Stan, şi numeroşi parlamentari şi tineri social-democraţi au dorit iniţial să organizeze un meci între seniori şi tineri, însă numărul mare de persoane care au dorit să participe la joc i-a determinat pe organizatori să organizeze meciuri scurte, de cîte 10 minute, desfăşurate între echipe formate ad-hoc. Echipele s-au succedat pe teren după regula „învingătorul rămîne la masă”. Liderul organizatorilor evenimentului, Radu Babuş, a declarat că era normal ca, după o zi de seminarii şi discuţii, tinerii social democraţi şi chiar şi seniorii amatori de sport să se destindă pe terenul de fotbal. La rîndul lui, viceprimarul Gabriel Stan, un mare amator de fotbal în sală, a afirmat: „Este foarte bine să ne întîlnim pe terenul de fotbal. Cred că acest gen de acţiuni ar trebuzi organizate mai des, nu numai în cadrul acestor şcoli de vară”. Meciurile au fost foarte strînse. Din coincidenţă sau nu, din cauza fair play-ului sau colegialităţii, majoritatea meciurilor de zece minute s-au încheiat la finalul timpului regulamentar de joc la scorul de 1-1, echipa învingătoare stabilindu-se prin lovituri de departajare de la 7 metri. În schimb, nu au lipsit faulturile. Alexandru Mazăre a explicat că adversarii de pe teren rămîn adversari, în ciuda colegialităţii din viaţa politică. „Am mai jucat fotbal împotriva colegilor de partid. Sînt într-adevăr şi faulturi, dar în limitele sportivităţii. Pe teren, spre deosebire de viaţa politică, se încearcă respectarea tuturor regulilor jocului”, a declarat Alexandru Mazăre.