Sportivi de la CS Farul Constanța, protagoniști în Cupa Mărțișorului la sambo

Sport 08 Martie 2017 / 17:07 464 accesări

La sfârșitul săptămânii trecute, la București, a avut loc un atractiv turneu de sambo, Cupa Mărțișorului, la care au participat copii și cadeți de la cluburi din toată țara. CS Farul Constanța a participat cu o delegație numeroasă, alcătuită din sportivi antrenați de Bogdan Mocanu, iar 12 dintre ei, toți fiind copii, au reușit să urce pe podium la categoriile lor de greutate. Micuții sportivi constănțeni au câștigat cinci categorii, prin Iulia Petrișor (22 kg), Brianna Tiu (30 kg), Sebastian Albu (26 kg), Giani Petrișor (27 kg) și Marius Bratosin (30 kg). Alți șase sportivi au terminat pe locul 2: Sonia Bonțescu (48 kg), Darius Rosentzweig (20 kg), Albert Grasu (24 kg), Darius Maxim (25 kg), Sabin Rădușcă (26 kg), Eduard Ciolacu (40 kg). De asemenea, Teodor Durnea (20 kg) a ocupat locul 3.

CRISTINA BUJIN A RATAT FINALA LA CE DE ATLETISM ÎN SALĂ

CS Farul Constanța a fost reprezentat până la urmă doar de Cristina Bujin la Campionatele Europene de atletism în sală pentru seniori, programate în capitala Serbiei, în perioada 3-5 martie, Federația Română de Atletism renunțând la Ionuț Neagoe. Bujin a concurat modest la Belgrad, ratând calificarea în finala de 8 a probei de triplusalt. Sportiva legitimată la CS Farul - Steaua București și antrenată de Daniel Cojocaru a sărit doar 13,44 metri și a terminat pe locul 15 în ierarhia finală.