„Stejarii” au cedat în faţa Georgiei, în Rugby Europe Championship

Sport 09 Februarie 2019 / 20:16 807 accesări
Sursa foto: Facebook romanian rugby federation

Reprezentativa de rugby a României a început cu înfrângere, scor 9-18 cu Georgia, sezonul 2019 din Rugby Europe Championship. Partida disputată pe Cluj Arena din Cluj-Napoca a fost una în care georgienii au revenit în repriza a doua, după ce la pauză „stejarii” au condus cu 6-3. Punctele formaţiei noastre au fost reuşite de Florin Vlaicu, din trei lovituri de pedeapsă.

În acest meci, primul din sezonul 2019 al Rugby Europe Championship, Valentin Calafeteanu a bifat selecţia cu numărul 100, fiind al treilea rugbyst român care atinge acest număr de selecţii la naţională, după Florin Vlaicu şi Cătălin Fercu. Iar pentru Andrei Ursache a fost ultimul joc în echipa naţională a României.

„Stejarii” vor întâlni în următoarea partidă din Rugby Europe Championship echipa Germaniei, la 16 februarie, la Botoşani.