Tecău şi Rojer, eliminaţi în sferturi la Wimbledon

Tenis de câmp

Sport 10 Iulie 2019 / 09:11 1284 accesări
Jean-Julien Rojer şi Horia Tecău au ratat cinci mingi de meci

Perechea formată din tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 5, a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului, la dublu. Marţi seară, Tecău şi Rojer au cedat, la capătul unui meci maraton, în duelul cu favoriţii numărul 2, columbienii Juan Sebastian Cabal şi Robert Farah (Columbia), cu scorul de 4-6, 6-3, 7-6 (10/8), 4-6, 9-11, după patru ore şi 32 de minute de joc.

Tecău şi Rojer vor primi un cec în valoare de 67.000 de lire steriline şi cu câte 360 de puncte ATP.

Tot marţi seară, la dublu feminin, perechea formată din Monica Niculescu şi Irina Begu, cap de serie numărul 15, a fost eliminată în optimile de finală, după ce a pierdut meciul cu Barbora Strycova (Cehia) şi Su-Wei Hsieh (Taiwan), scor 3-6, 4-6. Niculescu şi Begu vor primi un cec în valoare de 32.000 de lire sterline şi câte 240 de puncte WTA.

La dublu mixt, Raluca Olaru şi croatul Franko Skugor s-au calificat, marţi seară, în sferturile de finală de la Wimbledon. Olaru şi Skugor, favoriţi numărul 12, au câştigat meciul cu favoriţii numărul 6, Alicja Rosolska (Croaţia) şi Nikola Mektic (Polonia), cu scorul 6-2, 6-2, după o oră şi şase minute de joc. În sferturi, Olaru şi Skugor vor întâlni perechea învingătoare din partida Shuai Zhang (China) / John Peers (Australia) - Jelena Ostapenko (Letonia) / Robert Lindstedt (Suedia).