Tecău și Rojer, la a doua înfrângere la Londra

În Turneul Campionilor

Sport 14 Noiembrie 2017 / 17:03 629 accesări
Horia Tecău va susține joi ultimul meci în Grupa „Eltingh / Haarhuis”

Câștigătorii Turneului Campionilor din 2015, constănţeanul Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, favoriţi numărul 3, au suferit, marți, a doua înfrângere în Grupa „Eltingh / Haarhuis” a turneului de la Londra. După 6-1, 6-7 (7/9), 8-10 în prima etapă, în duelul cu francezii Pierre-Hugues Herbert şi Nicolas Mahut, favoriţi numărul 6, Tecău şi Rojer au cedat și în confruntarea cu dublul Henri Kontinen (Finlanda) / John Peers (Australia), scor 6-7 (3/7), 6-7 (6/8), după o oră și 47 minute de joc. Tecău şi Rojer au revenit în fiecare set pentru a ajunge în tie-break și, chiar dacă au salvat opt mingi de meci, nu au putut să treacă de învingătorii de anul trecut de la Londra. În al doilea set, Kontinen și Peers, favoriții numărul 2, au condus cu 5-2, dar s-a ajuns, din nou, în tie-break, iar Tecău și Rojer au egalat de la 1-3 și 3-6, însă nu au putut trimite meciul în super tie-break.

Kontinen și Peers au acum 3-2 în meciurile directe, câștigând și în 2016 la Monte Carlo, în optimile de finală, cu 6-2, 6-3, și în acest an, la Montreal, cu 6-4, 7-5. Tecău și Rojer au câștigat de două ori în 2017, în semifinale la Dubai, cu 7-6 (10/8), 6-3, și în semifinale la US Open, cu 1-6, 7-6 (7/5), 7-5.

Joi, în ultima etapă, Tecău și Rojer vor întâlni perechea Ryan Harrison (SUA) / Michael Venus (Noua Zeelandă), cap de serie numărul 8.