Trei constănțeni în semifinale la Tenis Club Idu Mamaia

Tenis de câmp / Mamaia IDU Junior Championship - Mobexpert U16

Sport 09 Iunie 2016 / 14:59 691 accesări

Alexander Gima i-a oferit o replică puternică favoritului nr. 3, Ștefan Paloși

Joi au fost desemnați semifinaliștii probelor de simplu ale ediției a 23-a a tradiționalului turneu internațional de tenis de câmp rezervat juniorilor sub 16 ani, Mamaia IDU Junior Championship - Mobexpert U16, competiție de categoria a II-a înscrisă în calendarul Tennis Europe Juniors Tour, care se desfășoară în această săptămână la baza sportivă Tenis Club Idu din stațiunea Mamaia. În întrecerea băieților, capul de afiș al zilei a fost duelul constănțean din sferturi dintre Ştefan Francisc Paloşi (CS Mamaia Idu) și Alexander Gima (LPS „Nicolae Rotaru”). Cap de serie nr. 3, Paloși a început în forță, și-a adjudecat primele cinci game-uri și a câștigat fără probleme primul set. Și startul celui de-al doilea set i-a aparținut reprezentantului clubului-gazdă, care și-a trecut în cont primele două game-uri, însă Gima, venit din calificări, a răsturnat situația, impunându-se în următoarele patru. Mai mult, a avut două șanse să facă 5-2, pe serviciul adversarului, dar nu le-a concretizat și Paloși a întors rezultatul, scor 6-1, 7-5, reușind să acceadă în semifinale. În penultimul act, constănțeanul îl va întâlni pe Cristian Andreescu, care a mai produs o surpriză, eliminându-l pe favoritul nr. 5, ucraineanul Dmytro Yeremenko, scor 6-1, 4-6, 6-1. În cealaltă semifinală se vor duela principalul favorit, Cezar Crețu, care l-a depășit pe Radu Macovei (cap de serie nr. 6), scor 6-3, 6-3, și Mihai Marinescu (cap de serie nr. 4), învingător în confruntarea cu Andrei Andrei, ajuns pe tabloul principal după ce a primit un wild-card din partea organizatorilor, scor 6-1, 6-1.

În competiția fetelor, cele două constănțence, Carmen-Roxana Manu și Selma Cadâr, ambele de la LPS „Nicolae Rotaru”, și-au confirmat statutul de favorite și au avansat în semifinale după victorii clare, urmând să se întâlnească în penultimul act. Manu, cap de serie nr. 2, s-a impus în fața slovacei Sara Suchankova (cap de serie nr. 6), scor 6-1, 6-2, în timp ce Cadâr i-a lăsat doar un game Ralucăi Tudorache (cap de serie nr. 5), scor 6-0, 6-1. Marea surpriză a venit de la Alessia Ciucă (cap de serie nr. 8), care a eliminat-o pe principala favorită, Oana Smaranda Corneanu, scor 2-6, 6-2, 6-4, și va lupta în penultimul act cu Alexandra Braga (cap de serie nr. 4), învingătoare în fața bulgăroaicei Melody Todorova (cap de serie nr. 7), scor 5-7, 6-1, 6-2.