Sport 24 Martie 2015 / 00:00 832 accesări

Înscrieri la ACSSF Farul 2010

Asociaţia Club Sportiv Şcoala de Fotbal (ACSSF) Farul 2010 Constanţa face înscrieri pentru grupele de copii născuți în anii 2008 și 2009. Înscrierile au loc la sediul clubului, aflat în incinta Stadionului „Farul”, de luni până vineri, între orele 9.00 și 15.00. Persoană de contact: Constantin Bodnar (manager sportiv), telefon 0723.383.049.

Naționala de minifotbal a pierdut în fața Mexicului

Naționala de minifotbal a României, campioana europeană en titre, a fost învinsă de formația Mexicului cu scorul de 7-3, duminică noapte, la Wichita (Kansas), într-un meci din Grupa B a Cupei Mondiale, a cărei primă ediție este găzduită de Statele Unite. După 21-0 cu India, în jocul de debut, tricolorii au suferit prima înfrângere din competiție, una în care minifotbalul se joacă după reguli diferite față de Europa. În altă partidă din Grupa B, Germania a surclasat India, cu 29-1. În ultimul său meci din grupă, România a înfruntat Germania, noaptea trecută, la Wichita, într-un meci decisiv pentru calificarea în sferturile de finală, programate joi, la Tulsa, Allen și Wichita. Semifinalele și finalele vor avea loc la Chicago, sâmbătă și duminică.

Florin Andone a marcat un gol pentru Cordoba, în campionatul Spaniei

Atacantul Florin Andone a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Cordoba, a pierdut-o în deplasare, cu scorul de 1-3 (1-1), în faţa formaţiei Real Sociedad, în etapa a 28-a a campionatului spaniol, informează „Marca“. Florin Andone, care a jucat tot meciul, a deschis scorul în minutul 12. Golurile gazdelor au fost marcate de Agirretxe (min. 34), Chory Castro (min. 75) şi Finnbogason (min. 90+2). Cordoba a jucat în dublă inferioritate numerică, după eliminările lui Pantic (min. 6) şi Inigo Lopez (min. 81).

Antal a reușit o dublă în campionatul Israelului

Mijlocaşul Liviu Antal a marcat două goluri în partida pe care echipa sa, Beitar Ierusalim, a câştigat-o, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), în faţa formaţiei Ironi Kiryat Shmona, în prima etapă a play-off-ului campionatului israelian. Antal, care a fost titular, a înscris în minutele 18 şi 27, golul gazdelor fiind realizat de Kehat, în minutul 79. În urma acestei victorii, Beitar Ierusalim se menţine pe locul 4 în clasament, cu 43 de puncte.

Robben va fi indisponibil mai multe săptămâni

Atacantul olandez Arjen Robben va fi indisponibil mai multe săptămâni, după ce s-a accidentat, duminică, în meciul pierdut de Bayern Munchen, scor 0-2, pe teren propriu, cu Borussia Mönchengladbach, în campionatul Germaniei, informează uefa.com. Robben va rata meciul pe care care Olanda îl va disputa în compania Turciei, în preliminariile EURO 2016, dar şi amicalul cu Spania. De asemenea, Robben nu va evolua nici în dubla manşă cu FC Porto, programată la 15 şi 21 aprilie, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Joe Zinnbauer a fost demis de la SV Hamburg

Antrenorul Joe Zinnbauer a fost demis de la conducerea tehnică a echipei SV Hamburg, a anunţat gruparea germană pe site-ul oficial. Demiterea lui Zinnbauer vine la două zile după eşecul înregistrat pe teren propriu, scor 0-1, în faţa formaţiei Hertha Berlin, în campionatul Germaniei. Până la finalul sezonului, echipa va fi condusă de directorul sportiv Peter Knabel. După 26 de etape, SV Hamburger ocupă locul 16 în clasament, cu 25 de puncte.

Nici Bayern nu poate fi invincibilă...

Echipa Bayern Munchen a fost învinsă, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), de formaţia Borussia Monchengladbach, în ultimul meci al etapei a 26-a din campionatul german. Golurile învingătorilor au fost marcate de Raffael, în minutele 30 şi 77, primul după o imensă eroare a portarului Neuer, care a scăpat în poartă un șut destul de ușor. În clasament conduce în continuare Bayern Munchen, cu 64 de puncte, urmată de VfL Wolfsburg 54p şi Borussia Monchengladbach 47p.

Arbitrul Neil Swarbrick a recunoscut că l-a eliminat greşit pe McAuley

Arbitrul Neil Swarbrick, care la meciul de sâmbătă Manchester City - West Bromwich Albion l-a eliminat eronat pe Gareth McAuley, în locul lui Craig Dawson, a recunoscut că a greşit şi şi-a cerut scuze. „În minutul 2 al meciului Manchester City - West Bromwich Albion, arbitrul Neil Swarbrick a decis să îl elimine pe Gareth McAuley pentru că a împiedicat un atac ce reprezenta o ocazie clară de a înscrie. Arbitrul a confirmat că faultul a fost comis de alt jucător, ceea ce se va considera acum un caz de identitate greşită. Arbitrul şi-a cerut scuze pentru greşeala sa”, se arată într-un comunicat al Comisiei de Arbitri din Anglia. City a câștigat partida cu scorul de 3-0 (Bony 27, Fernando 40, Silva 77).

Karl-Erik Nilsson, reales în funcţia de preşedinte al Federaţiei Suedeze de Fotbal

Preşedintele Federaţiei Suedeze de Fotbal, Karl-Erik Nilsson, a fost reales în funcţie, urmând să conducă forul pentru încă patru ani, a anunţat site-ul oficial al UEFA. „Vrem să eliminăm orice formă de rasism şi de abuz în sportul nostru. Vrem un fotbal curat. Aceasta este prioritatea noastră pentru viitorul apropiat”, a declarat Nilsson, în vârstă de 57, care se află în funcţia de preşedinte din martie 2012.

Internaționalul englez Ben Foster va fi indisponibil şase luni

Portarul echipei West Bromwich Albion, Ben Foster, accidentat în meciul cu Stoke City, va fi indisponibil pentru şase luni, a anunţat site-ul grupării engleze. Foster a suferit o ruptură a ligamentului încrucişat anterior la genunchiul stâng. Ben Foster va rata întâlnirile naţionalei Angliei cu Lituania şi Italia, din preliminariile Campionatului European, la care ar fi fost rezerva lui Joe Hart.

Irlandezul Kevin Doyle va juca în MLS

Atacantul irlandez Kevin Doyle, în vârstă de 31 de ani, va evolua la formaţia Colorado Rapids, din prima ligă nord-americană de fotbal (MLS). Doyle evoluase până în ianuarie la Crystal Palace, în Premier League, unde a fost împrumutat de Wolverhampton.

Carrick şi-a prelungit contractul cu Manchester United

Mijlocaşul echipei Manchester United, Michael Carrick, în vârstă de 33 de ani, şi-a prelungit contractul pentru încă un sezon, până în iunie 2016, a anunţat gruparea engleză pe site-ul oficial. Venit la Manchester United în 2006, Carrick a jucat peste 400 de meciuri şi a câştigat de cinci ori campionatul Angliei. „El este al doilea meu căpitan, după Wayne Rooney, şi este foarte important pentru noi”, a declarat Louis van Gaal.