Ultimul minut

Sport 20 Decembrie 2013 / 00:00 726 accesări

CM DE HANDBAL FEMININ

Rezultatele înregistrate în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia: BRAZILIA - Ungaria 33-31 (după două reprize de prelungiri), POLONIA - Franţa 22-21, DANEMARCA - Germania 31-28, SERBIA - Norvegia (campioana mondială en titre) 28-25. Astăzi sunt programate semifinalele: Polonia - Serbia (ora 19.00, în direct la Dolce Sport 1) şi Brazilia - Danemarca (ora 21.45, Dolce Sport 1). Finalele sunt programate duminică - ora 15.30: finala mică; ora 18.15: finala mare.

DINAMO BUCUREŞTI, ADVERSARĂ DIN AZERBAIDJAN SAU RUSIA ÎN CUPA CEV LA VOLEI FEMININ

Echipa feminină de volei Dinamo Bucureşti a aflat, ieri, pe cine va întâlni în Challenge Round-ul Cupei CEV, în urma tragerii la sorţi de la Luxemburg. Dinamo Bucureşti va avea ca adversară învingătoarea din dubla Azzerail Baku (Azerbaidjan) - Uralochka-NTMK Ekaterinburg (Rusia), care va avea loc la 15 şi 22 ianuarie. Dinamo va juca în manşa tur din Challenge Round în deplasare, la 5 februarie, returul fiind programat la 12 februarie, la Bucureşti.

CSU MEDICINA TG. MUREŞ, ÎN OPTIMILE CUPEI CHALLENGE LA VOLEI FEMININ

Echipa de volei feminin CSU Medicina Tg. Mureş s-a calificat, miercuri seară, în deplasare, în optimile de finală ale Cupei Challenge, după ce a eliminat formaţia belgiană Asterix Kieldrecht, în urma “setului de aur”, în manşa retur a 16-imilor de finală ale competiţiei. Gazdele s-au impus cu 3:0 (25:19, 25:15, 25:19), după 67 minute de joc, şi, cum în tur echipa noastră a câştigat cu 3:0, a fost necesar pentru departajare “setul de aur”. Formaţia ardeleană s-a impus în setul decisiv cu 15:9, obţinând calificarea în optimile de finală ale Cupei Challenge, fază a competiţiei în care va înfrunta echipa franceză ASPTT Mulhouse.

ROMÂNIA - MAREA BRITANIE, ÎN PLAY-OFF-UL CE DE POLO 2014

Naţionala de polo a României va întâlni Marea Britanie în play-off-ul pentru calificarea la turneul final al Campionatului European din 2014, potrivit tragerii la sorţi de la Barcelona. Celelalte meciuri din play-off sunt Ucraina - Spania, Georgia - Turcia, Olanda - Rusia, Franţa - Malta şi Slovacia - Croaţia. Partidele se vor juca în sistem tur-retur, câştigătoarea dublei manşe urmând a juca la turneul final al CE din 2014, care va fi găzduit de Ungaria, între 14 şi 27 iulie. Confruntările din play-off sunt programate pe 15 februarie (turul) şi 1 martie (returul), România urmând a juca prima manşă pe teren propriu. La turneul final al CE de anul viitor sunt deja calificate Ungaria (naţiune gazdă), Serbia, Muntenegru, Italia, Germania şi Grecia.

CSM DIGI ORADEA, AL TREILEA EŞEC ÎN GRUPELE LC LA POLO

CSM Digi Oradea a fost învinsă de echipa sârbă Partizan Belgrad, cu 10-4 (2-0, 2-1, 3-0, 3-3), miercuri seară, într-un joc din Grupa B a Ligii Campionilor la polo pe apă. Orădenii au pierdut al treilea joc în grupă, golurile fiind marcate de Ramiro Georgescu (2), Alex Popoviciu şi Vojislav Cupic. În altă partidă, Radnicki Kragujevac a dispus, cu 13-8, de Wasserfreunde Spandau 04, la Berlin. CSM Oradea ocupă ultimul loc în clasament, fără vreun punct. Radnicki este liderul grupei, cu 9 puncte, urmată de AN Brescia 6p (2j), Partizan 6p, Wasserfreunde Spandau 04 Berlin 3p şi Galatasaray Istanbul 1p (2j). În etapa viitoare, campioana României va înfrunta, în deplasare, pe Radnicki Kragujevac, la 8 ianuarie.

EUROLIGA DE BASCHET MASCULIN

Ultimele meciuri din grupele preliminare ale Euroligii de baschet masculin se vor juca în această seară, după următorul program - Grupa B: Strasbourg IG - EA7 Emporio Armani Milano; Grupa C: FC Bayern München - Galatasaray Istanbul; Grupa D: Lietuvos Rytas - Crvena Zvezda, Laboral Kutxa - Lokomotiv Kuban. Sunt meciuri importante pentru configuraţia finală a clasamentelor, în funcţie de care se va face repartizarea în grupele din TOP 16. Aseară s-au disputat următoarele partide - Grupa A: Partizan Belgrad - CSKA Moscova, FC Barcelona - Budivelnik Kiev, JSF Nanterre - Fenerbahce Ulker; Grupa B: Anadolu Efes - Real Madrid, Brose Baskets Bamberg - Zalgiris Kaunas; Grupa C: Stelmet Zielona Gora - Olympiacos Pireu, Montepaschi Siena - Unicaja Malaga; Grupa D: Panathinaikos Atena - Maccabi Tel Aviv.

ATLETA ELENA ISINBAIEVA, SPORTIVA ANULUI 2013 ÎN RUSIA

Elena Isinbaieva, campioană mondială en titre la săritura cu prăijna, a fost desemnată sportiva anului 2013 în Rusia, în urma unei anchete la care au participat jurnaliştii de specialitate din această ţară. În vârstă de 31 ani, Isinbaieva a fost, pentru mulţi dintre compatrioţii săi, vedeta Mondialelor de atletism găzduite de Moscova între 10 şi 18 august. Supranumită „Ţarina”, ea are în palmares două medalii olimpice de aur (2004, 2008), trei titluri de campioană a lumii (2005, 2007, 2013) şi 28 de recorduri mondiale, fiind considerată una dintre eroinele sportului rus. Italianul Fabio Capello, selecţionerul care a calificat echipa de fotbal la CM 2014, a intrat în posesia titlului de antrenor al anului, premiu pe care l-a împărţit cu Mihail Lihacev, tehnicianul naţionalei ruse de fotbal pe plajă, campioană mondială în 2013. Premiul rezervat echipei anului a revenit selecţionatei masculine de volei, câştigătoarea Ligii Mondiale în acest an.

JOAQUIM „PURITO” RODRIGUEZ, CEL MAI BUN CICLIST AL LUMII ÎN 2013

Spaniolul Joacquim „Purito” Rodriguez este câştigătorul premiului rezervat celui mai bun ciclist al lumii în 2013, pe care îl obţine pentru a treia oară în cariera sa, după succesele din 2010 şi 2012. Rodriguez, component al echipei ruse Katiuşa, a fost premiat ieri, în cadrul galei UCI World Tour de la Madrid, la care au participat, între alţii, preşedintele Uniunii Cicliste Internaţionale, Brian Cookson, şi ministrul spaniol al Educaţiei, Culturii şi Sportului, Jose Ignacio Wert. Cu această ocazie, Spania a fost desemnată cea mai bună naţiune din sportul cu pedale în acest an, distincţie pe care ciclismul spaniol o primeşte pentru a şaptea oară, în timp ce Team Movistar a intrat în posesia premiului rezervat celei mai bune echipe profesioniste. În vârstă de 34 ani, Rodriguez a încheiat anul 2013 pe prima poziţie în ierarhia UCI World Tour, după ce a câştigat Turul Lombardiei şi medalia de argint în cursa pe şosea din cadrul Campionatelor Mondiale de ciclism. El s-a clasat, de asemenea, pe locul 3 în clasamentul general al Turului Franţei şi pe poziţia a 4-a în cel al Turului Spaniei. Spaniolul a reuşit să-l devanseze în ierarhia ciclismului profesionist pe britanicul Chris Froome, câştigătorul Turului Franţei 2013.

AUSTRALIANUL MICHAEL ROGERS, TRIPLU CAMPION MONDIAL LA CONTRATIMP, TESTAT POZITIV

Rutierul australian Michael Rogers, triplu campion mondial la contratimp şi medaliat cu bronz în aceeaşi probă la Jocurile Olimpice de la Atena, a fost testat pozitiv cu clenbuterol la ultima sa cursă din acest an, disputată la 20 octombrie, în Japonia, informează presa australiană. Rogers a fost deja suspendat temporar de federaţia internaţională. Ciclistul neagă dopingul deliberat, temându-se că mâncarea contaminată se află în spatele testării sale pozitive. Cu o săptămână înaintea cursei de la Japan Cup, Rogers a concurat în China. Federaţia Internaţională de Ciclism (UCI) şi Agenţia Mondială Antidoping (WADA) i-au atenţionat pe sportivi să fie atenţi atunci când consumă carne în China. „Michael Rogers a informat imediat conducerea echipei Saxo-Tinkoff despre notificarea UCI. Australianul a explicat conducerii echipei că nu a ingerat substanţa în mod voit şi că se teme că substanţa a venit de la mâncarea contaminată”, se arată într-un comunicat al echipei pentru care concurează Rogers, care deţine o licenţă elveţiană sau italiană de rutier. El a concurat ultima oară pentru Australia la ediţia de anul trecut a Jocurilor Olimpice de la Londra. Clenbuterolul ajută la dezvoltarea masei musculare şi arde grăsimile. În 2010, coechipierul lui Rogers de la Saxo-Tinkoff, spaniolul Alberto Contador, a fost testat pozitiv în Turul Franţei, iar titlul cucerit i-a fost retras. Australianul este triplu campion mondial consecutiv la contratimp (2003-2005), iar primul titlu i-a fost acordat după ce David Millar a recunoscut că a folosit eritropoetină (EPO). Rogers a primit medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Atena, după ce Tyler Hamilton a fost descalificat. UCI a mai anunţat că rutierul belgian Jonathan Breyne a fost de asemenea suspendat după ce a fost testat pozitiv la clenbuterol în urma unei curse disputate în China, la 5 noiembrie.

PUGILISTUL MARCOS MAIDANA A CÂŞTIGAT PREMIUL „OLIMPIA DE ORO“

Pugilistul Marcos Maidana, care a câştigat centura WBA la categoria semimijlocie, a primit ieri premiul „Olimpia de Oro”, acordat celui mai bun sportiv argentinian al anului 2013 de către jurnaliştii de sport din Argentina. Maidana i-a devansat pe fotbalistul Lionel Messi şi pe jucătorul de tenis Juan Martin Del Potro. Această distincţie, cea mai înaltă acordată sportivilor din Argentina, a fost acordată unui alt pugilist în 2012, Sergio Martinez. În 2011, titlul a fost câştigat de Messi, iar în 2009 de Del Potro. Maidana a câştigat centura WBA la categoria semimijlocie, după ce l-a învins la puncte, sâmbătă, la San Antonio, pe americanul Adrien Broner, deţinătorul titlului. Boxerul în vârstă de 30 de ani are 35 de victorii la profesionişti, dintre care 30 înainte de limită.