Ungaria se califică după 30 de ani la un turneu final

Meciurile de baraj la EURO 2016

Sport 16 Noiembrie 2015 / 15:39 511 accesări

Reprezentativa de fotbal a Ungariei a învins duminică seară, la Budapesta, cu scorul de 2-1 (Priskin 14, Henriksen 83-autogol / Henriksen 87), selecţionata Norvegiei, în manşa secundă a barajului pentru turneul final al Campionatului European din Franța şi s-a calificat la turneul final din 2016. În tur, la Oslo, echipa Ungariei s-a impus cu scorul de 1-0. Ungaria a ajuns la barajul pentru EURO 2016 după ce a terminat pe locul 3 în Grupa F de calificare, grupă din care s-au calificat direct la turneul final primele două clasate, Irlanda de Nord şi România. Ultima participare a Ungariei la un turneu final a fost la Campionatul Mondial din Mexic, din 1986.

Selecţionerul Ungariei, Bernd Storck, a declarat, duminică seară, că jucătorii săi au luptat fantastic şi au meritat calificarea la EURO 2016: „Trebuie să felicit jucătorii, pe preşedintele federaţiei, Sandor Csanyi, şi pe Pal Dardai, predecesorul meu, care mi-a lăsat această echipă. Jucătorii au luptat fantastic în aceste două meciuri şi au meritat calificarea”. De cealaltă parte, selecţionerul Norvegiei, Per-Mathias Hogmo, a spus că este dezamăgit de evoluţia formației sale: „Felicit echipa Ungariei, a fost mai bună. Sunt extrem de dezamăgit de evoluţia noastră, nu am reuşit să marcăm la Oslo şi atunci s-a pierdut totul. Nu am fost la înălţime”.

Luni seară, de la ora 21.45 (în direct la Digi Sport 1), este programat returul confruntării Irlanda - Bosnia & Herţegovina, irlandezii remizând în deplasare, în tur, scor 1-1. Marți seară, de la ora 21.45, sunt programate ultimele două întâlniri Slovenia - Ucraina (în tur: 0-2) și Danemarca - Suedia (în tur: 1-2).