Victorii pentru HC Dobrogea Sud și HC Farul

Sport 27 Septembrie 2015 / 18:31 3123 accesări

Predrag Vujadinovic a fost letal pe contraatac în partida de duminică

La 41 de ani, Dalibor Cutura rămâne un jucător de top

Claudiu Subțirică s-a accidentat grav în repriza secundă

Toți jucătorii din lotul echipei constănțene au evoluat în meciul cu nemțenii

Antrenorul Djordje Cirkovic a testat mai multe formule de echipă

Cele două formații constănțene din Divizia A la handbal masculin au încheiat victorioase meciurile din cadrul etapei a 4-a, disputate duminică. Liderul HC Dobrogea Sud nu a avut nicio problemă în duelul cu LPS Piatra Neamț, din Sala Sporturilor din Constanța, impunându-se la scor, 50-21 (23-12). Antrenorul sârb Djordje Cirkovic a trimis în teren din primul minut cei mai experimentați jucători, iar după pauză i-a folosit pe cei tineri, care au reușit să mărească diferența de pe tabela de marcaj. Din păcate, în repriza secundă, Subțirică s-a accidentat destul de serios la genunchiul piciorului drept și va lipsi o perioadă mai lungă. „O victorie destul de concludentă și mă bucur că au apucat să joace toți componenții lotului. A fost un antrenament bun, o victorie, dar este liga secundă, nivelul - destul de slab și cred că vom termina campionatul neînvinși”, a spus căpitanul Laurențiu Toma. Au marcat pentru HC Dobrogea Sud: Vujadinovic 7 goluri, Munteanu 7g, Bodnărescu 6g, Bologa 6g, Subțirică 5g, Rakcevic 4g, Săulescu 4g, Cutura 4g, Mănăilă 3g, Buricea 3 g și Angelovski 1g.

Marea surpriză a venit din partea HC Farul, care a câștigat în fieful celor de la ACS Atletico Alexandria, cu scorul de 34-29 (14-13), dând peste cap calculele hârtiei. Gruparea de pe litoral și-a surprins adversarii, prezentându-se cu cinci noi achiziții: doi muntenegreni, centrul Stankovic și interul stânga Lekovic, extrema dreaptă Chiricea (Rom Cri Brașov), portarul Luca Anghel (Teleorman Alexandria) și pivotul Cristoloveanu (Dinamo Brașov). „A fost un meci greu, dar sper că am învățat multe din acest joc. Partida a fost echilibrată până aproape de final, când adversarii au cedat. Am reușit să ne echilibrăm valoric prin achizițiile făcute și sper să creștem pas cu pas”, a spus antrenorul Eden Hairi. Pentru HC Farul au marcat: Lekovic 8g, Tudorancea 7g, Stoian 5g, Chiricea 4g, Ion 4g, Loghin 3g și Stankovic 3g.