Victorii pentru HC Farul şi HC Dobrogea Sud II

Dublu succes constănţean în Divizia A la handbal masculin

Sport 15 Octombrie 2016 / 20:01 880 accesări

Bozidar Lekovic şi colegii săi de la HC Farul îşi continuă parcursul perfect din acest sezon

Cele două formaţii constănţene din Seria A din Divizia A la handbal masculin, HC Farul şi HC Dobrogea Sud II, au câştigat meciurile disputate sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, în etapa a 5-a, chiar dacă au înfruntat adversari din partea superioară a clasamentului. Candidată la promovarea în Liga Naţională, HC Farul a dominat cu autoritate întâlnirea cu ocupanta ultimei trepte a podiumului, HM Buzău, impunându-se cu 34-23. În ciuda problemelor de efectiv, Bozidar Lekovic, Vladimir Stankovic şi Bogdan Fuică evoluând nerefăcuţi, după ce nu s-au antrenat toată săptămână din cauza problemelor medicale, constănţenii au controlat jocul încă din primele minute, iar la pauză au avut un avantaj clar, 15-10. Pentru echipa pregătită de Eden Hairi, aflată pe locul 2, la egalitate de puncte cu liderul Politehnica Iaşi, au marcat: Loghin 7, Susanu 5, Niţu 5, Cîrchea 4, Lekovic 3, Stankovic 2, Tudorancea 2, Smeu 2, Militaru 2, Savu 1, Marcu 1.

Mult mai dificilă a fost misiunea echipei secunde a HC Dobrogea Sud, care a dat piept cu Ştiinţa Bacău, o candidată la promovare cu un început slab de sezon. Întăriţi cu Ionuţ Nistor, Dragoş Soare, Bogdan Moisă, Alexandru Bologa, Claudiu Subţirică şi Dan Vasile de la echipa mare, elevii lui Aleksandar Adzic au făcut o primă repriză destul de slabă, fiind conduşi la pauză cu 15-13. La reluare, situaţia s-a schimbat şi constănţenii au trecut la conducere, obţinând o victorie clară, 35-31. Pentru HC Dobrogea Sud II , care a urcat pe locul 4, au marcat: Moisă 9, Soare 7, Subţirică 6, A. Andrei 5, Bologa 5, Nistor 3.