Victorii și înfrângeri pentru echipele constănțene de baschet și volei

Sport 05 Februarie 2018 / 15:19 1526 accesări

Etapa a 3-a a Ligii 1 de baschet feminin, faza semifinală, a consemnat victoria formației CS Phoenix Constanța, în deplasare, scor 82-58, la pauză 39-23, în meciul cu ACS KSE Tg. Secuiesc. Baschetbalistele antrenate de Predrag Stanojcic și Dan Constantinescu s-au impus în partida disputată duminică în toate cele patru sferturi: 20-10, 19-13, 20-18 și 23-17. CS Phoenix va disputa următoarea partidă pe teren propriu, duminică, 18 februarie, în Sala Sporturilor din Constanța, urmând să primească vizita formației Universitatea CSM Oradea.

În schimb, la masculin, BC Athletic Constanța a pierdut întâlnirea cu echipa Colegiului Național „Aurel Vlaicu” București, duminică seară, în Sala Sporturilor din Constanţa. Oaspeții au condus la pauză cu 36-33, iar cu 11 secunde înaintea finalului conduceau cu 68-65. Jucătorii pregătiți de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici au egalat după trei aruncări libere, scor 68-68, astfel că învingătoarea s-a decis în prelungiri, unde bucureștenii s-au impus cu 13-7. Victoria a revenit astfel baschetbaliștilor de la CN „Aurel Vlaicu”, cu scorul de 81-75. Scorul pe sferturi a fost 17-22, 16-14, 19-17, 16-15. Duminică, 11 februarie, BC Athletic va evolua tot în fața propriilor suporteri, adversară fiind CSM Mediaș.

CS MEDGIDIA S-A IMPUS LA BUCUREȘTI

În Divizia A2 la volei feminin, Seria Est, am consemnat în etapa a 12-a victoria echipei CS Medgidia la București, voleibalistele antrenate de Florin Voinea revenind după ce au cedat primul set. În schimb, ACS Top Volei 05 Constanța a cedat pe teren propriu, jucătoarea pregătite de Doina și Constantin Ferenți nereușind să obțină nici măcat un set în confruntarea cu Rapid.

Rezultate: CSM II București - CS Medgidia 1:3 (27:25, 18:25, 20:25, 16:25) și ACS Top Volei 05 Constanța - Rapid București 0:3 (17:25, 7:25, 10:25).