Viitorul a învins Craiova, în primul amical de sâmbătă

Fotbal

Sport 06 Iunie 2020 / 12:46 996 accesări
Atacantul Louis Munteanu a înscris de două ori

Sâmbătă dimineaţă, la Craiova, FC Viitorul Constanţa a susţinut primul test după pauza cauzată de pandemia de coronavirus. Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au înfruntat-o pe Universitatea Craiova, partida fiind câştigată clar de Viitorul, cu scorul de 3-0.

Viitorul a deschis scorul în minutul 21, prin Louis Munteanu, care a reluat cu capul, din 6 metri, mingea centrată perfect de George Ganea. După ocaziile irosite de Dussaut şi George Ganea, formaţia constănţeană a mai punctat de două ori, prin Bârnoi, în minutul 39, şi prin Louis Munteanu, în minutul 41. Şi în repriza a doua Viitorul a fost în prim plan, George Ganea şi Cosmin Matei trecând pe lângă majorarea scorului. Cu foarte mulţi jucători tineri în ultimele 30 de minute, Viitorul a controlat în continuare partida, obţinând o victorie absolut meritată.

Au evoluat următoarele echipe - U. Craiova (antrenor Cristiano Bergodi): L. Popescu (46 Marinescu) - Şt. Vlădoiu, Gardoș, Cosic (71 Danciu), Bancu (cpt.) - Qaka, A. Ivanov - Al. Popescu, Gustavo, V. Mihăilă (17 Baiaram) - L. Nițu; FC Viitorul (manager tehnic: Gheorghe Hagi): Tordai (62 Buzbuchi) - T. Căpușă, M. Dulca, P. Iacob, Dussaut - C. Matei, Edjouma, Vl. Achim (cpt.), Bârnoi - G. Ganea, L. Munteanu. În minutul 60, la Viitorul au intrat Dănuleasa, Georgescu, G. Buta, Grosu şi Grameni, iar în minutul 74 au fost trimişi în teren Andronache, N. Popescu şi Bodişteanu.

Înaintea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria tatălui lui Alexandru Măţel, fostul jucător de la FC Farul Constanţa primind nedorita veste sâmbătă dimineaţă.

Tot sâmbătă, de la ora 14.30 (în direct la Digi Sport 1), va avea loc şi al doilea meci amical dintre cele două formaţii.

Universitatea Craiova va disputa prima partidă oficială, după pandemia de Covid-19, vineri, 12 iunie, de la ora 20.00, pe teren propriu, cu FC Botoşani, în Liga 1. FC Viitorul o va întâlni pe CSM Politehnica Iaşi, pe terenul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, duminică, 14 iunie, de la ora 17.00.