Campioana Angliei este o adversară de temut... doar în Europa!

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa tur

Sport 22 Februarie 2017 / 15:03 349 accesări
Leicester City a câștigat surprinzător titlul în Anglia și apoi a avut o prestație remarcabilă în UCL

Miercuri seară se joacă ultimele partide din manșa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Juventus vine la Porto din postura de favorită, gazdele fiind departe de anii în care câștigau competiția. Mai mult, FC Porto nu a învins niciodată pe Juventus în trei meciuri anterioare, între care a fost finala Cupei Cupelor din 1984, atunci când italienii au câștigat cu scorul de 2-1. Singurul lucru pozitiv pentru gazde este faptul că în acest sezon nu au pierdut niciun meci pe teren propriu, indiferent de competiție! Câștigătoarea din UEFA Europa League - FC Sevilla - va găzdui revelația din UEFA Champions League - Leicester City. Campioana Angliei are o prestație modestă în întrecerea internă, dar în UCL s-a calificat fără probleme în optimi, unde va avea o adversară puternică, FC Sevilla fiind a treia clasată în Primera Division. Rămâne de văzut dacă Leicester City va continua parcursul european precum în toamnă sau dacă va juca precum în Premier League, unde nu a mai câștigat de la finalul lunii decembrie!

Programul partidelor de miercuri seară, din turul optimilor de finală ale UCL, ambele urmând să se joace de la ora 21.45: FC Porto - Juventus Torino (în direct la Dolce Sport 1) și FC Sevilla - Leicester City (în direct la Dolce Sport 2).