Campioana României, învinsă de vicecampioana Rusiei

În penultimul amical din cantonamentul din Slovenia

Sport 05 Iulie 2017 / 20:45 907 accesări
Jucătorii antrenaţi de Gică Hagi au suferit a doua înfrângere consecutivă într-o partidă cu o echipă rusească

Localitatea austriacă Wildon a găzduit, miercuri seară, un duel între două formaţii care vor evolua în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal în sezonul 2017-2018. Campioana României, FC Viitorul, aflată în finalul stagiului de pregătire din Slovenia, a cedat în confruntarea cu vicecampioana Rusiei, CSKA Moscova, scor 2-4, după ce la pauză tabela a arătat 1-1. Jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi au deschis scorul în minutul 13, prin Aurelian Chițu, care a înscris cu capul după o centrare perfectă venită de la Cristi Ganea, iar Vitinho a egalat în minutul 43, cu un șut la colțul lung. În repriza a doua Viitorul a trecut din nou în avantaj, după reuşita lui Ionuț Vînă, din minutul 56, care l-a surprins pe portarul Pomazun cu o lovitură liberă execută din unghi închis. CSKA a avut însă un final foarte bun de partidă și a punctat de trei ori într-un interval de... trei minute, prin Bibras Natkho, în minutul 79, Aleksandr Golovin, în minutul 80, și Vitinho, în minutul 81. A fost a doua înfrângere consecutivă într-o partidă cu o echipă rusească pentru formaţia constănţeană, după 1-3 cu FK Krasnodar.

Au evoluat următoarele echipe - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi (46 Tordai) - Boli (76 Ghiță), Țîru (62 Hodorogea), M. Constantin (46 Benzar), Cr. Ganea (62 S. Rădoi) - D. Lopez (72 Dumitraș), Dr. Nedelcu (46 Mladen), Casap (46 D. Dumitrescu, 72 Purece) - A.Chițu (46 Vînă), Țucudean (62 Vl. Morar), Ov. Herea (46 Cicâldău, 76 Mățan); CSKA Moscova (antrenor Viktor Goncharenko): Pomazun - V. Berezutskiy, Vasin, A. Berezutskiy - Fernandes, Natkho, Vernblum, Golovin, Schennikov - Vitinho, Chalov; au mai jucat: Ovcinnikovs - Makarov, Milanov, Kuchaev, Chernov, Gorduschenko, Nababkin, Zhamaletdinov, Hosonov, Aaron, Kyrnats şi Dzagoev.