Claudiu Keşeru a marcat trei goluri pentru Ludogoreţ în victoria cu Dunav Ruse

28 Octombrie 2016 / 22:01 785 accesări

Internaţionalul român Claudiu Keşeru, în vârstă de 29 de ani, a marcat trei goluri în victoria lui Ludogoreţ Razgrad, scor 5-3, în deplasarea de la Ruse, cu Dunav, în etapa a 12-a din prima ligă a campionatului Bulgariei.

Golurile partidei au fost marcate de Miroslav Budinov (14'), Vasil Shopov (33'), Petar Patev (66'), pentru Dunav Ruse, în timp ce pentru Ludogoreţ Razgrad a marcat Claudiu Keşeru, care a reuşit un hat-trick (15', 30', 74'), şi brazilienii Wanderson, în minutul 45+1, respectiv Jonathan Cafu, în minutul 90+2'.

În urma acestor goluri, Claudiu Keşeru a ajuns la şapte goluri marcate în şase zile, după ce în meciurile cu Montana şi Lokomotiv Gorna a reuşit câte o "dublă". Fostul atacant al Stelei a devenit, astfel, golgheterul Bulgariei, cu nouă goluri în 12 etape. Celălalt internaţional român legitimat la Ludogoreţ, Cosmin Moţi, a fost integralist.

Echipa trimisă în teren de antrenorul Georgi Dermendzhiev: Borjan - Minev, Moţi, Palomino, Natanael - Daykov, Anicet - Cafu, Marcelinho, Wanderson - Keşeru. Pe parcursul partidei a mai intrat Vura, în locul lui Wanderson, în minutul 84.

În urma acestui rezultat, Ludogoreţ Razgrad a devenit liderul campionatului Bulgariei, cu 28 de puncte strânse în 12 etape, urmată de Levski Sofia, la un punct în spate, şi ŢSKA Sofia, cu 21 de puncte.