Cristina Dinu a câștigat turneul de tenis de la Hammamet

29 Ianuarie 2017 / 17:00 824 accesări
Sursa foto: sportsudest.ro

Jucătoarea de tenis Cristina Dinu a învins-o, duminică, scor 6-2, 6-1, pe Katharina Gerlach și a câștigat turneul ITF de la Hammamet (Tunisia), dotat cu premii în valoare totală de 15.000 de dolari.

Partida a durat o oră și 25 de minute. Cristina Dinu, aflată pe locul 270 în clasamentul WTA, a reușit să câștige împotriva serviciului încă din debutul setului și nu a mai cedat avantajul până la final, impunându-se cu 6-2. Manșa secundă a fost mult mai facilă pentru sportiva din România, care nu i-a cedat adversarei sale decât un singur game.

Cristina Dinu a fost favorită principală la turneul ITF de la Hammamet, competiție la care au mai luat startul alte două românce, Alexandra Dulgheru și Georgia Andreea Crăciun.