De ziua sa, Simona Halep și-a aflat adversara din optimile turneului de la Wuhan

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 27 Septembrie 2016 / 14:14 638 accesări
Simona Halep a împlinit marți 25 de ani

Tenismena constănțeană Simona Halep împlinește marți, 27 septembrie, vârsta de 25 de ani, dar nu prea are timp de sărbătoare, fiind angrenată în turneul de categorie Premier de la Wuhan, China, dotat cu premii în valoare totală de 2.589.000 de dolari. Chiar marți, Halep, locul 5 WTA, și-a aflat adversara din optimi, urmând să joace împotriva sportivei kazahe Yaroslava Shvedova, locul 41 WTA. Marţi dimineaţă, Shvedova a învins-o pe italianca Roberta Vinci (locul 15 WTA), scor 7-5, 6-2, în turul secund al competiţiei. Shvedova participă pentru prima dată la Wuhan şi vine după rezultate foarte bune la Wimbledon (sferturi de finală) şi US Open (optimi de finală).

Va fi cea de-a doua confruntare directă între Simona Halep (25 de ani) şi Yaroslava Shvedova (29 de ani). În 2012, la Wimbledon, jucătoarea din Kazahstan a câştigat cu scorul de 6-4, 6-2, pe iarbă.

Halep a beneficiat de un prim tur liber la Wuhan, iar în turul secund a profitat de abandonul Irinei Begu (locul 26 WTA), la scorul de 6-3, 2-0 pentru Halep. Dacă va trece de Shvedova, Halep ar putea să o întâlnească în sferturi pe Madison Keys (SUA, locul 9 WTA).

La Wuhan, Simona Halep încearcă să-şi treacă în palmares al patrulea titlu WTA din acest an, după ce s-a impus la Madrid, Bucureşti şi Montreal. Halep a fost cotată cu a patra şansă la câştigarea turneului din China, după Angelique Kerber (1 WTA), Garbine Muguruza (3 WTA) şi Agnieszka Radwanska (4 WTA).

HALEP, LOVITĂ DE O MINGE LA DUBLU

Perechea formată din Simona Halep şi Jelena Ostapenko (Letonia) a abandonat, marți, în primul tur al turneului de la Wuhan. În meciul disputat împotriva dublului Bethanie Mattek-Sands (SUA) / Lucie Safarova (Cehia), cap de serie nr. 5, la scorul de 1-3 în primul set, Simona a fost lovită de o minge în urechea stângă. Halep şi Ostapenko au beneficiat de o invitaţie din partea organizatorilor pentru a evolua pe tabloul principal al întrecerii de dublu de la Wuhan. Halep a jucat doar şapte meciuri la dublu în acest an, ultima participare fiind în luna iulie, la Montreal. Simona Halep și Monica Niculescu au disputat finala competiţiei de categorie Premier 5. Şi la Wuhan, Halep trebuia să facă echipă cu Niculescu, însă Monica s-a retras de la acest turneu.