Halep, în optimile turneului de la Wuhan

Tenis de câmp / Turneul de la Wuhan

Sport 26 Septembrie 2016 / 15:27 475 accesări
Simona Halep așteaptă să-și afle adversara din optimi

Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 4, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan, disputat pe hard şi dotat cu premii în valoare totală de 2.589.000 de dolari, după ce Irina Begu, locul 26 WTA, a abandonat la scorul de 3-6, 0-2 în confruntarea din turul al doilea.

Partida, care a durat o oră şi şapte minute, a început cu un break al Irinei Begu, urmat de un re-break reuşit de Simona Halep, care a câştigat patru game-uri la rând şi s-a distanţat la 4-1. Irina Begu şi-a făcut serviciul pentru 4-2 şi a mai câştigat încă un game, însă nu a reuşit să o împedice pe Halep să-şi adjudece primul set. În setul secund, Begu a comis trei duble greşeli, iar la scorul de 0-2 a decis să abandoneze din cauza unor probleme la spate.

De-a lungul partidei, Halep a servit patru aşi, iar Irina a reuşit două astfel de lovituri. Halep a stat mai bine şi la primul serviciu, cu un procentaj de 64%, faţă de 53% cât a avut Begu. Simona Halep a avut şase şanse de break, dintre care a concretizat trei, şi a pierdut o singură dată pe propriul serviciu, salvând alte patru şanse ale adversarei.

Scorul confruntărilor directe dintre primele două românce din ierarhia WTA a devenit astfel 5-0 pentru Halep.

În optimile de finală ale turneului din China, Halep va întâlni învingătoarea din duelul Yaroslava Shvedova (Kazahstan, 41 WTA) vs Roberta Vinci (Italia, 15 WTA).