Echipa de rugby în 7 Tomitanii Constanța, campioană națională de juniori

Rugby / Campionatul Național U-19

Sport 29 Mai 2016 / 14:49 1457 accesări
Juniorii sub 19 ani de la Tomitanii Constanța sunt noii campioni naționali la rugby în 7

Tomitanii Constanța este noua campioană națională la rugby în 7, după ce formația antrenată de Cristian Cojocaru s-a impus fără drept de apel în competiția rezervată jucătorilor sub 19 ani. Divizia Națională de juniori U-19 s-a încheiat sâmbătă, când la Bârlad s-a desfășurat turneul final, la care au participat șase echipe, calificate în urma turneelor preliminare. S-au format două grupe de câte trei echipe, care au jucat fiecare cu fiecare, iar Tomitanii Constanța a obținut două victorii la scor: 43-5 cu RC Grivița București și 40-12 cu LPS Suceava. Au urmat finala și meciurile de clasament, iar Tomitanii a obținut o meritată victorie în duelul cu formația gazdă, CSȘ Bârlad, cu scorul de 26-21. În disputa pentru bronz, Colegiul Național „Aurel Vlaicu“ București a învins-o pe LPS Suceava cu 17-0, iar meciul pentru locul 5 i-a revenit Griviței, 45-0 cu RCM Galați.

„Echipa din Bârlad a fost de departe cel mai tare adversar. În plus, era gazda turneului final, iar în această perioadă la Bârlad se sărbătoresc 60 de ani de la înființarea echipei Rulmentul. Pentru noi este primul titlu la rugby în 7 din istoria clubului, iar toți jucătorii au fost acum doi ani vicecampioni naționali la U-17”, a declarat Cristian Cojocaru, care la turneul final s-a bazat pe următorii jucători: Cătălin Mișcoci, Tiberiu Oțelea, Adrian Părălește, Dragoș Burlacu, Alexandru Badea, Mihai Lămboiu, Cosmin Pîntea, Teodor Andrei, Elvin Isleam, Alexandru Alexe, Robert Băbănău, Mihai Tăbuș, George Petiu, Cristian Lolea, Marian Drăguț.

„Următorul nostru obiectiv este să urcăm pe podium în Campionatul Național U-20 la rugby. Sâmbătă vom juca finala mică, la București, cu CSȘ Bârlad, după care ne vom gândi la următoarea ediție a acestui campionat, în care vrem să terminăm pe primul loc. Din lotul actual doar doi jucători, Strătilă și Negoiță, nu vor mai putea evolua la U-20 din cauza vârstei”, a adăugat Cristian Cojocaru.

Echipa constănțeană a jucat în semifinală cu ATSRCMUV Timișoara, în deplasare, pierzând cu 36-17. În cealaltă semifinală, Steaua a dispus cu 76-0 de CSȘ Bârlad. Finala mică se dispută pe Stadionul Național „Arcul de Triumf”, de la ora 11.00. Finala mare este programată tot pe 4 iunie, dar pe Stadionul Ghencea 2, de la ora 16.00, în deschiderea meciului pe care selecționata România A îl va juca de la ora 17.30, cu galezii de la Crawshays Welsh RFC. În lotul echipei România A a fost inclus și un junior de la Tomitanii, centrul Mihai Lămboiu!

Tomitanii Constanța, la un pas să învingă liderul!